Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Neden Kutluyoruz?

Ne demek dünya kadınlar günü? Neden 8 Mart ’ta kutlanıyor? Tüm dünyada ses getiren bir olay sonucu 8 Mart’ın dünya kadınlar günü olarak kararlaştırıldığını bilmeden bir günü kutluyoruz! Şimdi gelin hepimizin içini yakacak olan aslında bir gün değil her günün kadına özel olduğunu gösterecek olan 1857 yılına geri dönelim!

8 mart dünya kadınlar günü

Yeryüzünde Tanrının bile incitmeyin, kırmayın dediği; cenneti ayaklarının altına serdiği varlıktır, kadın! Anne, kardeş, abla ya da hemşire, öğretmen, doktor…
Adına her ne derseniz…

Her yerde karşınıza çıkan, sizi dünyaya getirendir…

Ancak kıymetini bilene…

8 Mart 1857 Tarihinde Dünyada Neler Oldu?

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için bir greve başladı. Fabrikaya polislerin baskın yapması ve tüm kadın işçilerin fabrikaya hapsedilmesinin ardından bir yangın çıktı ve kurulan polis barikatları yüzünden fabrikadan çıkamayan 120 kadın işçi fabrikada yanarak can verdi.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Sadece emeklerinin karşılığı istemek için! Daha iyi koşullarda çalışabilmek için! Hepsi bu! Ancak yaşanan bu olay sonucunda 120 kadın işçinin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. Dünya basını bu haberle sarsıldı. Daha sonra 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bu tarihten sonra her yıl emeği uğruna canından olan 120 kadın anısına düzenlenen çeşitli törenlerle anıldı. Aslında günümüze sadece kutlama olarak gelse de; altında yatan acı olayın sonucunda kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. İnsan hakları temelinde Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.
Sadece iş hayatı içinde değil; şiddet gördükleri halde susmaya mahkum bırakılan, kendini koruyamayan ve yardıma ihtiyacı olan her kadının sesinin duyulacağı ve yardım eli uzatılacağı daha medeni bir Türkiye’de yaşamayı diliyorum…

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi;

“Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

Related posts

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

YOLO Dünyası için Geri Sayım Başladı!

Duygu Tunçer

Misi Köyü

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.