Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm Yurtiçi Gezilecek Yerler

Akdeniz’in en güzel sahil şeridi Mersin’de!

Bir önceki yazımda Foça‘nın vazgeçilmez güzelliklerini yazmıştım ve söylemiştim sıra Mersin’de diye! İşte Akdeniz’in yeşil sahili Mersin!

İçinizi ısıtacak, yemyeşil sahili ile size kusursuz olanı sunacak olan Mersin’i hiç görmediyseniz, yaz bitmeden hatta en güzel zamanı olan Eylül’de gitmelisiniz. Mersin’in en güzel tarafı sahil şerididir. Şehri boylu boyunca durmaksızın gezebileceğiniz denize sıfır yeşil alanın bir uçtan bir uca ulaşmasıdır.

Ben Mersin’e her gidişimde farklı duygular içinde geri dönerim. Çünkü Mersin doğumlu olan bir insan olarak Ankara’ya taşındıktan sonra her yaz vazgeçilmez tatil cennetimizdi. Uzun süren yaz tatillerinin ardından ayrıldığımızda üzülür ve çok özlerdik. Çünkü özellikle çocukluysanız gittiğiniz yerin parkları, denizi, havuzları sizi rahat ettirmeli. Hatta sizde çocuksanız bu üçünün güzelliği ruhunuzda muhteşem izler bırakır.

mersinsahil

Mersin’de ne yenir?

Tabi ki geldiğiniz en güzel şehirlerden biri olabilir. Mersin’de tantuni yemelisiniz. Yaprak Tantuni size tavsiyemdir. Mersin’in en iyisidir. Dondurmacı Halil’de Cezerye ve Kerebiç yemelisiniz hatta birde akşam üstü atıştırmalığı olarak biberli ekmek almalısınız. Akşam balık yiyebilir ve tabi ki birde en güzel lezzetlerinden olan şalgamı orijinal hali ile içmelisiniz. Bunun içinde tavsiyem Özkan Şalgam’dır.

mersinsalgam

Mersin’de nerede denize girilir?

Mersin’de Mezitli ilçesinden başlayarak Tece, Erdemli, Limonlu ve Akkum tarafına doğru gidebilirsiniz. Yol Silifke’ye kadar gider. Şehir içinde maalesef denize girilmiyor, liman bölgesi olduğu için.

mersinkumkuyu

Mersin’den ne alınır?

Eğer ki almaktan kasıt yiyecek ise salça ve yeşil zeytin almalısınız. Bunun dışında hediyelik eşyaları da çarşı da pazarda her yerde çok uygun fiyata alabilirsiniz.

Mersin’de gezilecek yerler

Şehir içinde gezerken yeşil sahil şeridinin tam ortasında yer alan Mersin Marina harikadır. Gece hareketli ve restoranları da inanılmaz güzeldir. Fiyat olarak ise gerçekten çok uygundur.

mersinmarina

Geçmişi oldukça eskiye dayanan ve pek çok medeniyeti konuk eden bir şehir olan Mersin’de tabi ki Antik kentler ilk görmeniz gereken yerler. Soli Antik Kenti, Anemurium Antik Kenti, Olba Antik Kenti ve Öküzlü Ören Yeri gezebileceğiniz antik kentlerden. Müftü Camii, Mersin Ulu Camii ve Eski Camii, : Mersin Asar Kalesi, Belenkeşlik Kalesi, Kızkalesi Deniz Kalesi, Gülek Kalesi ve Gözne Kalesi gezebileceğiniz noktalardan. Biraz sıcağından bunaldık nerede serinleyebiliriz derseniz de; Gözne Yaylası, Soğucak Yaylası, Fındıkpınarı Yaylası, Çamlıyayla, Gülek Yaylası ve Sorgun Yaylası gidebileceğiniz yaylalardan. Ayrıca yayladan önce bir Cennet cehennem turuna katılmalısınız. Ardından zaten yeterince serinlemek isteyeceksiniz.

cennetcehennem

Tabi ki bu kadar yol gelmişken farklı plajları da gezmelisiniz. Mersin’in denizi güzeldir. Ayaş Plajı, Tömük Plajı, Kargıpınarı Plajı, Susanoğlu Plajı, Kapızlı Plajı, Akçakıl Plajı, Soğuksu Plajı ve Pullu Orman Plajında denize girmenizi tavsiye ederim. Bu arada unutmadan çoğu mavi bayraklı plajlardır. Özellikle Kumkuyu ve Narlı Kuyuya bayılıyorum ben. Genellikle plajların %90’ı kumdur. Geri kalanlar ise aşağıda gördüğünüz gibidir. Bu arada burası Narlıkuyu. Denize girip bütün gün kalabileceğiniz akşam ise balığınızı yeyip serin serin içeceğinizi yudumlayabileceğiniz bir cennet adeta!

narlikuyu

Şehir içinde konaklamak isterseniz, tam şehrin merkezinde yer alan Hilton Otel, Erdemli’de kalmak ve denize sıfır konaklamak isterseniz Liparis Resort Hotel ya da benim çok sevdiğim manzarası ve rahat odaları ile Wonasis Resort & Aqua Hotel Erdemli’de sizi bekliyor. Bence Eylül ayında bir Mersin turu yapılır 🙂

Related posts

Kayseri’nin tüm lezzetlerini tatmalısınız!

Duygu Tunçer

Nasreddin Hoca Türbesi

Duygu Tunçer

Konya’da Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.