Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Alanya Gezilecek Yerler

Antalya’nın en gözde tatil beldesi olan Alanya, hem gezilip görülecek noktaları hem de en keyifli tatil seçenekleri ile sizi konuk eder. Aslında Alanya Antalya’nın en büyük ve kalabalık noktalarının başında gelmektedir. Özellikle yaz sezonu boyunca pek çok turist konuk eden Alanya hakkında merak ettiğiniz her şeye buradan ulaşabilirsiniz.Alanya Kalesi

83 kuleye sahip ve hem lahitlere, hem de camilere ev sahipliği yapan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan bu harika mimarinin sahibi olan Alanya Kalesi kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Damlataş Mağarası

23 derece sıcaklığında ve nefes sorunları yaşayan insanlara şifa verdiğine inanılan Damlataş Mağarası, inanılmaz bir doğa oluşumunun sonucunda meydana gelmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Alanya’da bunaldığınız zaman gidip gerçekten farklı bir hava soluyabileceğiniz yerdir.

Kızıl Kule

Alaaddin Keykubat döneminde inşa edilen Alanya Limanı’nda konumlanan Kızıl Kule, sekizgen bir mimariye sahiptir. İnşası esnasında dış yüzeyinde yumurta sarısı kullanılmasından dolayı Kızıl Kule ismi verilmiştir.

 

Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara, gökyüzünden sızan ışıkların fosforlu bir renk alması sonucu gerçekten mucizeye dönüşerek sizi hayrete düşürecek bir güzelliğe sahiptir.

Dim Mağarası ve Dim Çayı

18 derecelik sabit sıcaklığı ve 360 metrelik ziyarete açık alanı ile en güzel Alanya gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Çevresi çınar ağaçları ve çam ormanları ile çevrilidir. Dim Çayı ise Alanya sıcağına meydan okuyacak kadar soğuk ve Toros Dağları’ndan dökülen çaydır.

Alanya Atatürk Evi Müzesi

1987 yılından bu yana Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açık olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Alanya ziyaretleri esnasında kaldığı evdir. Duygu dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Damlataş PlajıAlanya Kalesi’ni de içerisinde barındıran eşsiz manzarası ve upuzun kumsalıyla Alanya’ya gelen pek çok turistin ilk uğradığı plajdır. Damlataş Mağarası’nı olduğu alanı kaplayan Damlataş Plajı gezilecek en güzel noktalar arasındadır.

Sapadere Kanyonu

Manzarası, kanyon özelliği ve şelalenin döküldüğü nokta ile size harika bir tur keyfi sunacak olan Sapadere Kanyonu, Alanya’nın tabiat güzelliklerinden yalnızca biri.

Alara Kalesi

Aladdin Keykubat’ın Alanya’ya armağan ettiği diğer bir tarihi eserdir. 1232 senesinde inşa edilmiştir. Alara Kalesi, eski zamanlarda kervanların barındığı alan olarak bilinir.

İncekum Plajı

İncekum denilen bu plaj, deniz ve ormanın tam ortasında güneşlenebileceğiniz ve turkuaz denizi ile sizi kendine hayran bırakacaktır.

Kleopatra Plajı

Alanya’nın mavi bayrağa sahip plajlarından biri olan Kleopatra plajı bir zamanlar Kleopatra’ya armağan edilen plajdır. Yaklaşık 8-10 metrelik bir alana kadar sığdır ve deniz oldukça güzeldir. Antalya hakkında merak ettiğiniz detayları Antalya Gezilecek Yerler yazımdan bulabilirsiniz.

Related posts

Paris’te Görülmesi Gereken 7 Yer

Duygu Tunçer

İtalya hakkında bilinmeyen 5 gerçek!

Duygu Tunçer

Vizesiz Yunan Adaları Turları Başlıyor!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.