Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Amsterdam Gezilecek Yerler

Hollanda’nın en çok gezilen ve merak edilen şehirlerinden olan başkent Amsterdam, yeni yıl sezonunda başka bir güzel! Bunu söyleyerek başlamak istedim.

Yurtdışı tur seçenekleri ile size her zaman en keyifli olanı sunacak olan Amsterdam meydanları, bahçeleri, yılbaşı eğlenceleri ve tabi ki kusursuz güzellikleri ile size en keyifli olanı sunacaktır. Dilediğiniz zaman yani her mevsim size en farklı olanı sunacak olan Amsterdam kış aylarında oldukça soğuktur ama inanın, bu güzel şehri gezmeye başladığınız zaman keyfini çıkarmak isteyeceksiniz.

Amsterdam turu yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Özellikle akşam görmeniz ya da gündüz görmeniz gereken yerler, girmeniz ya da girmemeniz gereken dükkanlar ve tabi ki tadına bakmanız ya da bakmamanız gereken yiyecekler. Nedenini şöyle açıklayayım. Öncelikle burası rahat bir ülkenin başkenti. İlginç gelecek birkaç noktası var. Bunlardan biri akşam saat 22.00’dan sonra elinizde bir şişesi ile dışarı çıkamazsınız, hatta bulunduğunuz mekanın açık havada masaları varsa içtiğiniz içeceğin alkollü olmaması gerekir. En büyük yasakları budur. Ben bunu duyunca çok şaşırmıştım çünkü aslında bu kadar rahat olan bir ülkenin böyle kuralları olması ters gelmişti. Sonra şehirde akşam olunca sebebini anladım ki doğru bir karar sınırlama konulmuş.

Şimdi gelin hep beraber Amsterdam’ın en güzle noktalarını gezelim görelim;

kanallar

Amsterdam Kanalları

Amsterdam kanalları tabi ki başlayacağın ilk nokta! Etrafı tamamen kanallarla çevrili olan ve size en romantik en güzel kareleri sunan Amsterdam kanallarında kesinlikle bir tur atmalısınız.

dam-meydani

Dam Meydanı

Amsterdam’ın en meşhur ve neredeyse merkezdeki her sokağın kesinlikle sonunun çıktığı meydandır. Amsterdam Dam Meydanında Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt ve Madame Tussauds Müzesi de görebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

kraliyet-sarayi

Kraliyet Sarayı

Amterdam’ın en önemli tarihi yapılarından olan saray 1655 yılından bugüne kadar oldukça aktif kullanılmaya devam ediliyor.  Önceleri belediye binası şimdileri ise Kraliyet Sarayı olarak hizmet veriyor.

begijnhof

Begijnhof

Amsterdam’ın en keyifli noktası kesinlikle burası. İlk yapıldığı zaman ibadethane olarak yapılmış olsa da 15. yüzyıldan kalma kilisesi ve şapeli ile bugün en çok ziyaret edilen nokta olma özelliğini hiç yitirmemiş.

red-light-district

Red Light District

Yani isminden de anlaşılacağı gibi Kırmızı Fener Mahallesi! Avrupa’nın de en ünlü bölgelerinin başında geliyor! Seks shopları, randevu evi, gay bar, özel sinema, tiyatro ne arasanız bu bölgede hepsi mevcut.

van-gogh-muzesi

Van Gogh Müzesi

Dünyanın en kapsamlı Van Gogh koleksiyonunun sergilendiği müzedir. Müze gezmeyi seviyorsanız bu fırsatı kaçırmayın!

vondelpark

Vondelpark

Avrupa’nın en ünlü parklarından olan Vondelpark, 100 tür ağaç, geniş bitki örtüsü, orkestra sahnesi, gül bahçeleri ve pek çok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

oude-kerk

Oude Kerk

Amsterdam’daki en eski ve en büyük kilisedir. 14. yüzyıldan kalma ve oldukça büyüleyici bir güzelliği vardır.

amsterdampazar

Amsterdam Çiçek Pazarı

Şehirdeki en güzel noktadır. Amsterdam gibi bir şehre gelip de özellikle buraya gelmemek gerçekten haksızlık olur. çünkü bence şehrin en güzel noktası.

madame-tussauds

Madame Tussauds Müzesi

Dam Meydanında bulunan koca bir bina içinde yer alan Madame Tussauds Müzesi, ünlülerini siyasilerin ve aklınıza gelecek pek çok insanın bal mumundan heykellerinin yer aldığı müzedir.

Yılbaşı Amsterdam turu kusursuz bir tur seçeneği olabilir. Özellikle en keyifli zamanları geçirebileceğiniz şehir merkezi yılın her mevsimi sizi bekliyor!

Related posts

Henüz Tatil Planı Yapmadıysanız Buraya Göz Atmalısınız!

Duygu Tunçer

Avrupa’nın En Güzel Şehirleri

Duygu Tunçer

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.