Gezilecek Yerler
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek yerler listesi yapmaya başladıysanız işte size en güzel detayları ile yakından tanımanız ve gezi listesine eklemeniz gereken Ankara mekanları!

ankara

Anıtkabir

Ankara’ya geldiğiniz zaman gelmeniz gereken ve gittiğiniz zaman derin duygular içerisinde gezip göreceğiniz en güzel yerdir, Anıtkabir. Atamızın huzurunda bulunmak, bu duyguyu yaşamak kadar daha anlamlı olamaz Ankara!

kale

Ankara Kalesi

M.Ö. 2.yüzyıla kadar dayanan geçmişi Ankara’nın en eski yapıları arasındadır. Son dönemde yapılan restorasyon ile de açılan restoran ve kafeleri ile de pek çok insanın en uğrak noktası olmuştur.

rahmikoc

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

Altındağ semtinde 2005 yılında açılan Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi içerisinde 1850 yılından zamanımıza gelen pek çok ekipmanı bir arada görmeniz mümkün. Adeta tarihte yolculuğa çıkmak için güzel bir seçim yapmış olursunuz.

kizilay1

Kızılay Meydanı

Ankara’nın en kalabalık en uğrak ve en merkezi noktasıdır. Alışveriş yapabileceğiniz, gece eğlenebileceğiniz mekanların yer aldığı semttir. İsmini Kızılay genel Merkezinden alan ve meydanı ile ünlü olan yere gelmeyi unutmayın!

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Yaşanmışlıklara şahitlik etmek, zamanda yolculuk etmek ve günümüze kadar gelenleri yakından görmek isterseniz Anadolu Medeniyetleri Müzesini ziyaret etmelisiniz.

hamam2

Hamamönü

Ankara’nın en eski semtlerindendir. Çevresinde bulunan hamamlardan simini almıştır. Konumu ile ulaşımı en kolay noktalardandır. Yenilenen taş evleri ile restoran ve kafelerinde en güzel lezzetleri tadabilirsiniz.

kocatepe

Kocatepe Camii

Ankara’nın tam merkezinde yer alan ve görüntüsü ile herkesi kendine hayran bıraka camidir. Özellikle Ankara için gece fotoğraflarının vazgeçilmezidir. 1987 yılında ibadete başlayan camiyi gezip görebilirsiniz.

etnogrfya2

Etnografya Müzesi

Ankara’nın en önemli yapılarından olan müzede; Türk sanatının Selçuklu devrinden günümüze kadar gelen en farklı objelerini görebilirsiniz.

tapinak2

Augustus Tapınağı

M.Ö. 25 yılında yapılmış olan ancak ve günümüze çeşitli bakımları yapılarak gelen Roma Tapınağıdır. Hacı Bayram ‘ın hemen yanı başındadır.

hacibayram

Hacı Bayram Camii

1428 yılında yapılmış olan cami Ulus’ta bulunmaktadır. İsmini Hacı Bayram-ı Veli’den almaktadır. Cami içerisinde türbesi de bulunmakta ve ziyarete açıktır. Ayrıca dini kitaplar satın alabileceğiniz kitapçılarda cami avlusunda yer almaktadır.

kurtulus

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ulaşımı kolay olan ve Ulus meydanda hemen gözünüze çarpan taş binadır. 1915 yılında yapımına başlanmış ve 23 Nisan 1920’de ilk meclis burada toplanmıştır.

cumhuriyetmuzesi1

Cumhuriyet Müzesi

1.TBMM Binası olarak kullanılmış olan Cumhuriyet Müzesi Ankara’da en çok ziyaret edilen noktaların başında gelmektedir. 1924-1960 yılları arasında II. TBMM Binası olarak kullanılmıştır.

tunali

Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara’nın en güzel ve alışveriş, yeme içme, gezme, gece hayatı eğlencesi ile ünlü olan caddesidir. Ankara’ya geldiğiniz zaman Kuğulu Park ve Seğmenler parkı gibi güzelliklerinde içinde bulunduğu Tunalı Hilmi Caddesini gezmelisiniz.

papaz1

Papazın Bağı

Ankara’da binaların içinde kalmış ama bir o kadar da doğallığının korunduğu harika bir yer olan Papazın Bağına sabah kahvaltı için ya da semaverde çay ve gözleme keyfi için gelebilirsiniz.

İşte size Ankara’ya geldiğiniz zaman gezip görebileceğiniz tarihi mekanlardan günümüzün en popüler mekanlarına kadar pek çok seçenek.

Related posts

Kocatepe Camii

Duygu Tunçer

Ankara’ya yakın gezilecek yerler

Duygu Tunçer

Ankara’da piknik için Ahlatlıbel Tesisleri!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.