Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Atina Gezilecek Yerler

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, 4 milyonluk nüfusu ile Eski Yunan medeniyetinin de merkezidir. Yunanistan’ın en kalabalık şehridir. Yunanistan’ın en çok ziyaret edilen şehirlerinden olan Atina’da gezilecek yerler listesini gelin hep beraber inceleyelim.
Akropolis (Acropolis)

Aslında Yunanistan’ın merkezinde bulunan tepelerin geneline verilen isimdir. Atina Akropolisi deniz yüzeyinden 152 metre yükseklikte. Dionysos Tiyatrosu başta olmak üzere pek çok tarihi eseri görebileceğiniz şehirdir.

Parthenon

Atina Parthenos Tapınağı yani Parthenon, MÖ 480 yılında tanrıça Athena için inşa edilmiş. Yunan mimarini en iyi şekilde görüp tanıyabileceğiniz yerdir.

Plaka

Monastraki Meydanı ile Sintagma Meydanı’nın tam ortasında yer alan Plaka semti, en meşhur turistik noktalardandır. Tarihi evleri, dar sokakları ve ünlü tavernaları ile ön plandadır.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

En gelişmiş ve en eski Yunan eserleri koleksiyonuna sahip olan Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Atina’da ziyaret edilecek yerlerin başında gelmektedir.

Sintagma Meydanı

Bir ayaklanmadan adını alan Sintagma’nın Türkçe anlamı “anayasa”dır. Sintagma aslında ulaşımında merkezidir. Hava alanı durakları ve metro istasyonları burada bulunmaktadır.

Akropolis Müzesi

Modern tasarımı ve farklı yapısı ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. En zengin koleksiyonların yer aldığı müzedir.

Monastiraki Meydanı

Tarihi bir meydan olan Monastraki Meydanı, renkli zemin taşları, yerli halkın ve turistlerin en çok uğradığı noktaların başında gelmektedir.

Atina Ermou Caddesi (Ermou Street)

İstanbul İstiklal Caddesine benzetilen ve alışverişin merkez noktası olan Ermou Caddesi’ne kesinlikle gelmelisiniz. Modern kafe ve pastanelerin, ünlü markaların keyfini çıkarabileceğiniz yerdir.

Atina Gezilecek Yerler Milli Park

Yemyeşil ağaçları, turunç ağaçları, yürüme yolları ve hayvanat bahçesi ile gezip görebileceğiniz en güzel yerler arasındadır. Hangi mevsimde gelirseniz gelin hiç solmayan ağaçları ile sizi konuk edecektir. Sintagma Meydanı, Parlamento Binası ve Zeus Tapınağı’na yürüyüş yapabilirsiniz.

Panathinaiko Stadyumu

896’daki ilk Olimpiyat oyunlarına, 1906 Ara Olimpiyatları’na, 2004 Yaz Olimpiyatlar’nda okçuluk müsabakalarına ve maraton finaline ev sahipliği yapan Milli Park’ın yakınında yer alan Panathinaiko Stadyumunu da görmelisiniz. Halk arasında Kallimarmaro (güzel mermerli) ismi ile bilinir.

Atina Zeus Tapınağı

Zeus Tapınağı tabi ki hem Atina’nın hem de Atina’nın en ünlü yerlerinin başında gelmektedir. Antik dünyanın en büyük tapınağı olan Temple of Olympian Zeus’un yapımına MÖ 6. Yüzyılda başlanmıştır.
Güzel bir yaz turu planlıyorsanız aslında yapmanız gereken uçak ile Atina’ya inmek ardından Atina’yı gezip dolaşmak ve daha sonra gideceğiniz yere ulaşmaktır.

Related posts

Temmuz Ayında Tatile Nereye Gidilir?

Duygu Tunçer

Çocukla Gidilecek En Güzel Tatil Yerleri

Duygu Tunçer

Bodrum’da Nerede Kalınır?

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.