Gezilecek Yerler
Ankara'da Gezilecek Yerler

Augustus Tapınağı

Ankara gezilecek yerler listesine göz atmaya devam ediyoruz. Ankara’nın en güzel yönü tabi ki ulaşımın her yere kolay olmasıdır. Gidip görmek istediğiniz noktalara otobüs, metro, ankaray ya da dolmuş ile ulaşabilirsiniz. Özel seçenekleri de değerlendirebilirsiniz tabi ki.

tapinak

Ankara’da gezilecek yerler arasında şimdi sırada özel bir yapı var. Augustus Tapınağı!  M.Ö. 25 yılında yapılmış olan ancak arada çeşitli tadilatlar görerek günümüze kadar gelmiş olan tarihi bir yapıdır. Hacı bayram mahallesinde yer almaktadır.

Peki, nedir bu tapınağın özeliği? Aslında Roma Tapınağı olarak bilinen ve ilk Roma imparatoru Augustus’un yaptığı işlerin tekrar dökümünü yapan, dünya üzerinde bilinen en eksiksiz kopyasıdır. 14 Ekim 1972 tarihinde 1. derece kültür varlığı olarak tescillenmesi de ne kadar ayrıcalıklı olduğunu gösteriyor.

tapinak2

Eğer ki siz de tarihi yapıları gezmekten hoşlanıyorsanız seçimlerinize hemen Augustus Tapınağını da ekleyebilirsiniz. Hatta hazır buraya kadar gelmişken çevredeki pek çok özel yapıyı da gezebilirsiniz. Mesela bunlardan biri de Hacı Bayram Camiidir.

Related posts

Ankara Kalesi

Duygu Tunçer

Ankara’ya yakın gezilecek yerler

Duygu Tunçer

Etnografya Müzesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.