Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Budapeşte Gezilecek Yerler

Tuna nehrinin ikiye ayırdığı Budin ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleştiği, Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, gece hayatı ile ünlü ve gezilip görülecek yerleri ile dikkat çeken şehirdir.

Budapeşte gezilecek yerler listesi yapmak ve keyfini çıkaracağınız bir şehir turu ile size en harika olan tur planını yaptıracaktır. O zaman gelin kendi listemizi yapalım.

Parlamento Binası

1884 ile 1902 yılları arasında yapılan neo gotik tarzdaki Parlamento Binası bu güzel şehirde gezip görebileceğiniz en güzel yerler arasındadır. 18 bin metrekarelik alanı heykelleri ve 20 kilometrelik merdivenleri ile gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Aziz Stefan Bazilikası

1905 yılından beri Katolik kilisesi kullanılan József Kauser tarafından inşa edilmiş olan Aziz Stefan Bazilikası kubbesinden tüm Budapeşte’yi izleyebileceğiniz yapısı ile sizi bekliyor.

Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanında Macar tarihinde önemli sayılan kişilerin heykelleri yer almaktadır. Bir anıt mezarı da içinde barındıran güzel bir noktadır. Ayrıca termal tesisler ve hayvanat bahçesi de yer almaktadır.

Vajdahunyad Kalesi

Macarların yurt edinmelerinin 1000. yılı anısına yapılan Vajdahunyad Kalesi Kahramanlar Meydanı’nın hemen arkasın çıkabileceğiniz yolun sonundadır.

Zincirli Köprü

Budapeşte’nin resimlerinden tanıdığınız ve özellikle gece bambaşka bir yapıya bürünen güzel şehir yapısıdır. İskoç mühendis Adam Clark’ın önderliğinde inşa edilmiş olan Zincirli köprü Tuna nehri üzerinde yer almaktadır. Széchenyi lánchíd, akşam ışıklandırma ile harika bir görüntüsü ile kendine hayran bırakır.

Buda Kalesi (Budin Kalesi)

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Budavári Palota 1987 yılında beri daha çok tanınıyor. 1265 yılında yapılmış ve Osmanlı kültürünün de izlerini taşımaktadır.

Matthias Kilisesi

Kale Bölgesi’nin tam ortasında yer alan Macar Kralı 1.Stefan tarafından 1015 yılında yaptırılan kilise Buda Semti’ndedir.

Budapeşte Opera Binası

Miklós Ybl tarafından 19. yüzyılda tasarlanan ve yapılan Opera Binası, 1884 yılından beri sanatseverleri konuk ediyor. Andrassy Caddesi’ndeki göreceğiniz en güzel binadır.

Gül Baba Türbesi

Orta Avrupa’daki önemli Osmanlı eserlerinden olan Gül Baba Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın daveti ile Budin seferine katılan Gül Baba için yaptırılmıştır.

Dohany Sokağı Sinagogu

1854-1859 yılları arasında inşa edilen sinagog Avrupa’nın en büyük sinagogu olma özelliğini taşımaktadır. Ludwig Förster’in tasarımı ile dünyanın 2. büyük sinagogunu kesinlikle gezmelisiniz.

Margaret Adası

Margaret Adası, şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta bulunan ve ünlü parkları ile ismini duyuran güzel bir adadır. Bedenen ve ruhen dinlenebileceğiniz bu güzel yeri ziyaret etmelisiniz.

Budapeşte turları ile hayal ettiğinizden daha güzle bir tur planı yapabilir ve sizi bekleyen en uygun turları hemen değerlendirebilirsiniz.

Related posts

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Duygu Tunçer

Dünyanın En Güzel 7 Plajı

Duygu Tunçer

Bodrum Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.