Bursa Saat Kulesi

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

Bursa Saat Kulesi

Yazar Duygu Tunçer   /     28 Eki, 2016  /     Gittim Gördüm  /     , , , , ,

Bursa’da gezilecek yerlere göz atmaya devam ediyoruz. Eğlenmek, dinlenmek, gideceğiniz en güzle şehirlerdeki en güzel yerleri gezip görmek için seçimlerinizi hemen yapmalısınız.

saatkulesi2

Bursa Saat Kulesi de bunlar arasında! Asıl adı Tophane Saat Kulesidir. Sultan Abdülaziz döneminde yapılmış olan saat kulesi, Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi’ne de çok yakındır. Hazır kuleyi görmeye gittiğiniz zaman çevredekileri de gezip görmekte fayda var. Sonuçta bir şehri tanımaya geldiniz.

Mimarisi biraz değiştirilmiştir. Abdülaziz döneminde yapılan kule yıkılmış, 1905 yılında dönemin valisi Reşit Mümtaz Paşa tarafından tekrar yaptırılmıştır. Bursa Saat Kulesi toplam 33 metre yüksekliğinde ve içerisindeki 89 basamak ile en üst seviyesine çıkmak mümkün. Ayrıca her katında bir penceresi var.

saatkulesi

Bursa Saat Kulesi ve çevresindeki tüm güzellikleri gezip görebileceğiniz noktaları tura çıkmadan önce araştırmanızda fayda var. Tabi ki bunun yararını siz de Bursa’da güzel zamanlar geçirirken görebilirsiniz. bu yıl için bir plan yapmalı hatta bu güzel havaları kaçırmadan Bursa’ya doğru yol almalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*