Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Bursa Saat Kulesi

Bursa’da gezilecek yerlere göz atmaya devam ediyoruz. Eğlenmek, dinlenmek, gideceğiniz en güzle şehirlerdeki en güzel yerleri gezip görmek için seçimlerinizi hemen yapmalısınız.

saatkulesi2

Bursa Saat Kulesi de bunlar arasında! Asıl adı Tophane Saat Kulesidir. Sultan Abdülaziz döneminde yapılmış olan saat kulesi, Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi’ne de çok yakındır. Hazır kuleyi görmeye gittiğiniz zaman çevredekileri de gezip görmekte fayda var. Sonuçta bir şehri tanımaya geldiniz.

Mimarisi biraz değiştirilmiştir. Abdülaziz döneminde yapılan kule yıkılmış, 1905 yılında dönemin valisi Reşit Mümtaz Paşa tarafından tekrar yaptırılmıştır. Bursa Saat Kulesi toplam 33 metre yüksekliğinde ve içerisindeki 89 basamak ile en üst seviyesine çıkmak mümkün. Ayrıca her katında bir penceresi var.

saatkulesi

Bursa Saat Kulesi ve çevresindeki tüm güzellikleri gezip görebileceğiniz noktaları tura çıkmadan önce araştırmanızda fayda var. Tabi ki bunun yararını siz de Bursa’da güzel zamanlar geçirirken görebilirsiniz. bu yıl için bir plan yapmalı hatta bu güzel havaları kaçırmadan Bursa’ya doğru yol almalısınız.

Related posts

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Duygu Tunçer

Sharm El Sheikh Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

2017 Yaz Tatili Ne Zaman Başlayacak?

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.