Bursa Ulu Camii

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

Bursa Ulu Camii

Yazar Duygu Tunçer   /     26 Eki, 2016  /     Gittim Gördüm  /     , , , ,

Bursa simgesi haline gelmiş olan ve mimarisi ile en güzel yapıların başında gelen Bursa Ulu Cami ihtişamlı görüntüsü ile herkesi kendine hayran bırakır.

Yıldırım Bayezid tarafından mimar Ali Neccar ‘a 1396-1399 yılları arasında yaptırılmış olan Bursa Ulu Camii Bursa’nın Ayasofyası olarak adlandırılmaktadır. Bursa’yı gezeceğiniz zaman ilk uğrak noktanız Bursa Ulu Camii olmalıdır.

ulucami1

2 minaresi ve 20 kubbesi olan caminin ortasında büyük bir şadırvan bulunuyor. Minberi ceviz ağacından oyma yapılmıştır. Minberin giriş kapısının üzerinde ise altın yaldızla ‘Yıldırım Beyazıt Han tarafından hicri 804 (miladı 1399) yılında yaptırılmıştır’ yazıyordur. Tabi ki Osmanlıca yazılmıştır. Duvarlarında toplamda 192 yazı bulunmaktadır.

602 yıllık minberi ile galaksi ve güneş sistemlerinin simgelerini içinde barındırmaktadır. Özel ve farklı bir yapıya sahip olan Bursa Ulu Camiyi gezip gördüğünüz zaman hayal ettiğinizden daha da büyük ve farklı olduğunu görebilirsiniz.

ulucami2

Bursa gezilecek yerler listesi yapmaya devam ediyoruz. En güzel görüntüleri yakalayabileceğiniz, fotoğraflayabileceğiniz ve ne kadar güzel bir yere geldiğinizi fark edebileceğiniz eşsiz bir yerdir Bursa!

Bursa’da görmeniz gereken yerler listesi yaptığınız zaman size zaman kazandıracak hatta en eğlenceli zamanı geçirmenizi sağlayacak olan noktaları keşfetmiş ve bunun rahatlığı ile doyasıya gezmiş olursunuz. Bursa gibi tarihi bir şehirde en güzel zamanları geçirmeye hazır olmalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*