Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Bursa Ulu Camii

Bursa simgesi haline gelmiş olan ve mimarisi ile en güzel yapıların başında gelen Bursa Ulu Cami ihtişamlı görüntüsü ile herkesi kendine hayran bırakır.

Yıldırım Bayezid tarafından mimar Ali Neccar ‘a 1396-1399 yılları arasında yaptırılmış olan Bursa Ulu Camii Bursa’nın Ayasofyası olarak adlandırılmaktadır. Bursa’yı gezeceğiniz zaman ilk uğrak noktanız Bursa Ulu Camii olmalıdır.

ulucami1

2 minaresi ve 20 kubbesi olan caminin ortasında büyük bir şadırvan bulunuyor. Minberi ceviz ağacından oyma yapılmıştır. Minberin giriş kapısının üzerinde ise altın yaldızla ‘Yıldırım Beyazıt Han tarafından hicri 804 (miladı 1399) yılında yaptırılmıştır’ yazıyordur. Tabi ki Osmanlıca yazılmıştır. Duvarlarında toplamda 192 yazı bulunmaktadır.

602 yıllık minberi ile galaksi ve güneş sistemlerinin simgelerini içinde barındırmaktadır. Özel ve farklı bir yapıya sahip olan Bursa Ulu Camiyi gezip gördüğünüz zaman hayal ettiğinizden daha da büyük ve farklı olduğunu görebilirsiniz.

ulucami2

Bursa gezilecek yerler listesi yapmaya devam ediyoruz. En güzel görüntüleri yakalayabileceğiniz, fotoğraflayabileceğiniz ve ne kadar güzel bir yere geldiğinizi fark edebileceğiniz eşsiz bir yerdir Bursa!

Bursa’da görmeniz gereken yerler listesi yaptığınız zaman size zaman kazandıracak hatta en eğlenceli zamanı geçirmenizi sağlayacak olan noktaları keşfetmiş ve bunun rahatlığı ile doyasıya gezmiş olursunuz. Bursa gibi tarihi bir şehirde en güzel zamanları geçirmeye hazır olmalısınız.

Related posts

Santorini Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Misi Köyü

Duygu Tunçer

Phuket Adası Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.