Bursada gezilecek yerler listesi

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

Bursada gezilecek yerler listesi

Yazar Duygu Tunçer   /     30 Eki, 2016  /     Gittim Gördüm  /     , , , ,

Doğal güzellikleri, tarihi özellikleri ve tabi ki güzel bir şehir oluşu ile her yıl pek çok turist konuk eden Bursa gezilecek yerleri ile en çok araştırılan şehirlerin başında geliyor. Gezip göreceğiniz, tarihi ile yakından tanıyabileceğiniz ve geçmişimizi araştırdığınız zaman ne kadar farklı bir yere sahip olduğunu anlayabileceğiniz güzel bir şehirdir.

Bursada gezilecek yerler – nereye gidilir?

Görmeniz gereken en önemli noktaların başında tabi ki tarihi mekanlar, kaleler, müzeler yer alıyor. Osmanlı zamanından ya da M.Ö. 1.yüzyıldan bile kalma o kadar fazla yapısı var ki! Gördüğünüz zaman hayranlık uyandıracak ve gezmek için sabırsızlanacaksınız. Bursa ve çevresinde gezip görebileceğiniz aslında hepsinin ulaşımının kolay olduğu, aynı zamanda da belediye tarafından verilen hizmetleri beğenebileceğiniz bir şehirdir. Güzel bir hafta sonu planı yapmak için vazgeçilmez olan tabi ki gideceğiniz şehri önceden araştırmak ve tanımaktır. Bursa’nın en güzel tarafı ile tarih kitaplarından tanıdığımız ve bir o kadar kıymetli olan bir şehir olmasıdır. Osmanlı’daki yeri ve önemi, sarayları, hanları, kaleleri ve tabi ki dini yapıları ile burası sizi de büyüleyecek. O zaman hazırsanız gelin Bursa’yı gezelim.

Bursa gezilecek yerler

indirgikoprusu

Irgandı Köprüsü

1442 yılında yapılmış olan köprünün üstünde dokumacılık dükkanları bulunmakta. Yani gittiğiniz zaman hem bu farklı mekanı gezip görebilir hem de kendiniz için güzel hediyeler alabilirsiniz.

bursakalesi1

Bursa Kalesi

Tarihteki önemi ile bilinen Bursa Kalesi, M.Ö.1. yüzyılda yapılmıştır.  Özellikle surları ile çok dikkat çeker ve kar yağdığı zaman kaleden manzarayı izlemek eşsiz bir güzelliktedir.

kozahan1

Koza Han

Tarihi bizzat yaşayabileceğiniz en farklı mekanlardandır. Eskiden yaygın olan han mantığını burada çok iyi tanıyacağınız yerdir.

saatkulesi

Bursa Saat Kulesi

Tarihi saat kulesinin her ne kadar orijinal hali olmasa da restore edilmiş hali ile görmek hatta içini gezmek size farklı bir deneyin yaşatacaktır.

uludag

Uludağ Kayak Merkezi

Kış sevenlerin vazgeçilmez adresi olan Uludağ, kayak merkezi ile her yıl olduğu gibi bu yılda kayma keyfi için sizi bekliyor.

misi

Misi Köyü

2000 yıllık geçmişi bulunan bir yerleşim yerini gezip görmelisiniz. Merkeze sadece 12 km uzaklıkta olan Misi Köyü sakinlerinin de sizi ne kadar güler yüzlü karşıladığını görünce şaşıracaksınız.

hunkarkosku1

Hünkar Köşkü Müzesi

1844 yılında inşa edilmiş olan bu kusursuz yapı, Bursa’nın en eski ve tarihi yapılarından biridir. Bir zaman yaşanmışlıkları ile sizi de kendine hayran bırakacaktır.

golyazi

Gölyazı Bursa

Hani böyle yabancı ülkelerde görüp de hayran kalırız ya manzaralara, küçücük balıkçı kasabalarına; işte öyle bir yer Gölyazı. Bursa’ya geldiğiniz zaman kesinlikle görmeli ve fotoğraflamalısınız.

yesilturbe2

Yeşil Türbe

1421 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu olan Sultan Mehmet Çelebi tarafından yapılmış olan Yeşil Türbe, restorasyon görmüş ama bir o kadar maneviyatınızı yükseltebileceğiniz bir yerdir.

bursamuze3Bursa Ulu Camii

Bursa ile bütünleşmiş ve simgesi haline gelmiş olan kusursuz bir dini yapı olan Ulu Caminin içini gezip görmelisiniz.

 

Bursa Arkeoloji Müzesi

Tarihe meraklıysanız ve geçmişten günümüze kalan en farklı şeyleri incelemeyi seviyorsanız, işte size Bursa Arkeoloji müzesi.

indirgikoprusu2

Bursa Kapalı Çarşı

Çarşıların en farklısı, en güzel manzaralısı ve tabi ki en güzel hediyeliklerin alınacağı eşsiz bir yerdir burası!

Bursada sevgiliyle gezilecek yerler arasında ise tabi ki en yeşil mekanlar, tarihi hanlardaki restoranlar sizin seçiminizi bekliyor. Güzel ve eğlenceli bir hafta sonu planı yapmak için elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim. Hayranı olacağınız bir şehri yakından tanımak için fazla bahaneye ihtiyacınız yok. İsteyin yeter 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*