Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Büyükada Gezilecek Yerler

İstanbul’un en çok merak edilen adalarından olan meşhur Büyükada turu için hazır mısınız? Belki de bu hafta sonu hazır okullar kapanmışken, küçük tatil kaçamakları için Büyükada’yı değerlendirebilirsiniz.

Büyükada aslında doğasının güzelliği ve tabi ki bir zamanlar tarihte oldukça önemli bir yere sahip olan bir ada olarak sizi konuk edecek. Şimdi gelin güzel bir tatil için Büyükada’da gezilecek yerler listesi yapalım.

Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı

1905’te inşa edilmiş ve 1909 yılında kullanıma açılmış olan Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı’nı kesinlikle görmelisiniz. Eşsiz bir manzarayı size sunacak olan harika bir yerdir. Dini yapıyı özellikle 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde pek çok kişi tarafından dilekte bulunmak için ziyaret ediliyor.
Rum Yetimhanesi

Hristos Tepesi’nde bulunan Rum Yetimhanesi, 1898-1899 yılları arasında Mimar Alexandre Vallaury tarafından otel olarak yapılmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında Kuleli Askeri Lisesi’nin yerleştiği tarihi binanın en önemli özelliği dünyanın en eski ve en büyük ahşap mono blok yapılarından birisi olmasıdır.

Adalar Müzesi

2010 yılında ziyarete açılan Adalar Müzesi, bölgenin en eski yerleşim alanı olan Aya Nikola’da yer almaktadır. Pek çok açık hava organizasyonları Çınar Müze Alanı’nda düzenleniyor. Burada 20 bine yakın belge ve 6 bin fotoğraf ile çok sayıda obje bulunuyor.

Meryem Ana Kilisesi

Adanın en eski mezarlık alanının içerisindeki dini yapı, Meryem Ana’nın ölümüne adanmış. Bahçesine girdiğinizde eskiden bu bölgede bulunan tapınaklara ait kalıntılar görebilirsiniz.

Hamidiye Camii

Abdülhamit’in emriyle 1895 yılında ibadete açılmış olan Hamidiye Camii, özel mimarisi ile kesinlikle görmeniz gereken noktaların başında geliyor.

Adakule

Hızır İlyas Tepesi üzerindeki Adakule, gezginlerin uğrak noktasıdır. 202 metre yüksekliğindeki yapı, 2006 yılında Orman Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek, toplantı ve düğün organizasyonlarında kullanılacak yer halini almıştır.  Adanın deniz seviyesinden en yüksek noktasında bulunmaktadır.

Reşat Nuri Güntekin Evi

3 katlı evdeki odalar, ünlü roman yazarının ölümünün ardından, yapı müzeye dönüştürülmediği halde, aslına uygun olarak korunmuştur. Böylesine önemli bir yazarın eserlerini yazdığı yerdi siz de görmelisiniz.Tarihi Köşkler, ada sokakları, Dilburnu piknik alanı, Aya Dimitri Kilisesi, Prenses Plajı ve Nakibey Plajı da kesinlikle keyfini çıkarmanız gereken noktaların başında gelmektedir.

Related posts

Mersin Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

El Bagajında Olmaması Gerekenler!

Duygu Tunçer

Rotterdam Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.