Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Çanakkale Gezilecek Yerler

Uğruna destanların yazıldığı, binlerce şehidinin kanıyla toprakların sulandığı eşsiz şehirdir Çanakkale! Tarihi bir tur yapmak ve aynı zamanda tüm güzelliklerini bir arada yaşamak için Çanakkale gezilecek yerler listesi hazırladım size.

Hayatınızda bir kez olsun görmeniz gereken ve yaşadığınız bu topraklar uğruna dökülen kanın, verilen savaşın ve tabi ki nasıl bir birlik beraberliğin içinde olduğunuzu, nasıl topraklarda dünyaya geldiğinizi anlamak için eşsiz bir şehirdir Çanakkale!
Çanakkale toprağıyla, havasıyla, suyuyla hatta yerlisiyle sizi eşsiz bir şekilde konuk eder. Tatilin en keyifli halini yaşamanızı sağlar ama aynı zamanda içiniz buruk ayrılırsınız bu topraklardan. Hazırsanız başlayalım Çanakkale gezilecek yerler listesi yapmaya!

Kaz Dağları

Alplerden sonra en fazla oksijeni üreten Kazdağları kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Böylesine harika bir özellik Biga yarım adasının en yüksek dağıdır.

Babakale

Eski bir Osmanlı köyü olan Babakale, antik çağda adından Lekton yada Lektos olarak bahsedilen, ünlü tarihçi Amasyalı Strabos’un coğrafya kitabı “Geographika” adlı eserinde yer alan tarihi bir bölgedir. Çünkü Ege ve Marmara Denizi’nin ayrım noktasıdır.

Behramkale (Assos)

Athena tapınağı M.Ö 6. yüz yılda inşa edilen Behramkale, Çanakkale merkezine 87 km uzaklıktadır. Assos Soktates’in yaşadığı ve tarihte ilk felsefe okulunun kurulduğu yer olma özelliğini taşımaktadır. Behramkale yani Assos bugün milyonlarca insanın ziyaret ettiği güzel yerdir.

Bozcaada

Türkiye’nin 3. büyük adasıdır. 2 Bin kişinin yaşadığı bu adayı ortalama 1 saatte gezebilirsiniz. Deniz keyfi burada inanılmaz güzeldir.

Gökçeada

Türkiye’de güneşin en son battığı nokta yani sizin en son günbatımını izleyebileceğiniz yer Gökçeada’dır. Türkiye’nin adaları arasında yüz ölçümü açısından en büyük olanıdır.

Troia

Günümüzde Truva olarak bilinen Troia, o bildiğiniz büyük tahta at, önünde fotoğraf çektiren milyonlarca insanın akınına uğramaktadır.

Gelibolu Yarımadası

Asya ile Avrupa kıtaları arasında iki yönlü köprü görevi gören ve tarihte de bunun öneminin sürekli vurgulandığı, girintili çıkıntılı koyları, uzun kumsalları ile güzel bir noktadır.

Bu kadar eşsiz ve güzel bir şehirdir Çanakkale. Gidip de duygulanmamak ve gerçekten göz yaşlarınızı tutmak imkansız.
Related posts

Türkiye’nin En Güzel 9 Plajı

Duygu Tunçer

Irgandı Köprüsü

Duygu Tunçer

Zeugma Antik Kenti (Belkıs Köyü)

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.