Çiçek Pasajı

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

Çiçek Pasajı

Yazar Duygu Tunçer   /     14 Eki, 2016  /     İstanbul'da Gezilecek Yerler  /     , , , , ,

İstanbul gezilecek mekanlar arasında kusursuz eğlenceyi yaşayabileceğiniz, çalgı çengi ve mükemmel lezzetleri yakalayacağınız en güzel mekanların başında Çiçek Pasajı geliyor.

cicekpasaji1

Çiçek Pasajı oldukça eski bir tarihe sahip. 1870 yılındaki Büyük Beyoğlu Yangınında yanmış, Rum Cleanthy Zanno`nun mimarlığında yeni bir tip çarşı olarak yapılmış. Hristaki Zografos Efendi tarafından satın alınmış. 24 dükkân, 18 lüks daireden oluşan yapı, ilk 30 yılı içerisinde çok ünlü markalara ev sahipliği yapıyor. Daha sonra 1908 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa satın alıyor. 1940’lı yıllarda açılan meyhaneler ile Hristaki Pasajı olarak anılan yer Çiçek Pasajı olarak isim değişikliği yaşıyor ve günümüze kadar geliyor.

cicekpasaji2

Aralık 2005’te tekrar hizmete giren Çiçek Pasajı, 1970’li yıllarda Kayserili bir iş adamı satın almış fakat sonra anlaşmazlık nedeniyle satmış.

Böylesine güzel ve farklı bir yapının günümüzde de farklı bir şekilde kullanılması daha çok ilgi çekmesini sağlıyor. İçerisinde pek çok işletme var. Siz de gidip bu farklı ortamı kesinlikle yaşamalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*