Gezilecek Yerler
Ankara'da Gezilecek Yerler

Cumhuriyet Müzesi

Ankara gezilecek yerler listesi için tarihi mekanları gezmeye devam ediyoruz. Tarihteki önemi ve Cumhuriyet için en önemli adımların atıldığı şehir olan Ankara’da Cumhuriyet Müzesinde sıra.

cumhuriyetmuzesi1

Ankara Cumhuriyet Müzesi günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerin başında geliyor. Ulus semtinde yer alan II. TBMM Binası tabi ki Ankara’nın en değerli yapılarının başında geliyor. 1924-1960 yılları arasında II. TBMM Binası olarak kullanılmıştır.

30 Ekim 1981 yılından sonra ise müze olarak kullanılmaya karar verilmiştir. 2008 yılında ise gördüğü restorasyon sonrasında tekrar ziyarete açılmıştır. Müzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, özel eşyalar ile meclis kanunlarını gezdiğiniz zaman görebilirsiniz.

cumhuriyetmuzesi2

Gittiğiniz zaman kesinlikle yanınızda fotoğraf makineniz olmalı. En özel anları, en özel hatıraları ve tabi ki eşsiz güzellikteki yapının mimarisi ve tabi ki tarihe şahitlik eden en güzel taraflarını siz de gezip görmelisiniz. Zaten etkilenmemek ve duygulanmamak elde değildir. Bir zamanlar yaşanmışlıkları olan üstelik ülkenin en önemli kararlarının alındığı en zor dönemlerdeki pek çok detayı siz de burada müzeyi gezerek görebilirsiniz.

Related posts

Anıtkabir

Duygu Tunçer

Panora Joyland oyun alanı harika!

Duygu Tunçer

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.