Gezilecek Yerler
Sosyal Medya

Dijital Medya’nın Sihirli Dünyasına Hoş Geldiniz

Siz isteseniz de istemeseniz de bu dünyanın içerisine giriyorsunuz. Nasıl mı? Tabi ki günlük hayatınızda karşınıza çıkan her detayın içerisinde saklı bu dünya! Bir önceki “Sosyal medya dünyasına uzak durmayın, kazanın!” yazımda da bahsetmiş olduğum gibi bu dünyaya zaten girmiş olan siz, daha fazla direnmeyin ve bu dünyanın keyfini çıkarın.

Dijital dünyanın içerisinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Sizi bekleyen en farklı reklamlar, ihtiyacınız olan ürünler ne kadar da kolay karşınıza çıkıyor değil mi? bunun bir sırrı var. Aslında sır demek ne kadar doğru bilemedim ancak aradığınız her şeyin bir an içinde avucunuzda olduğu bir dünya var şuanda. Siz internette mesela Google’a girip arama çubuğuna “kırmızı ayakkabı modelleri” yazdınız ve aradınız. Ardından arama sonuçları karşınıza geldi ve daha sonra istediğiniz gibi bir model bulamadınız, aramaktan vazgeçtiniz. Fakat internette dolaşmaya, iş yapmaya, Facebook’ta kendi sayfanıza bakmaya devam ettiniz. İşte Facebook sayfasına girdiğinizde sağ tarafta küçük kutucuklar içerisinde ya da ana sayfa da ara reklamlarda karşınıza çıkan “kırmızı ayakkabı modelleri”ni görebilirsiniz. Bu durum sizi şaşırtmasın sakın. “Bende tam kırmızı ayakkabı modellerini arıyordum” dersiniz. Aslında bu bir pazarlama tekniğidir. İnternet sağlayıcınızın, Facebook’un bir tür bilgi depolama tekniğidir.

Siz gün içerisinde 1 kere bile bir ürün ya da bir marka aramış olsanız, sayfa geçmişinizi temizlemediğiniz zaman gün boyunca aynı arama sonuçları farklı sitelerde, farklı alanlarda reklam olarak karşınıza çıkacaktır.

Bunu nasıl yaptığını şimdi anladınız sanırım. İşte burada ister istemez, dijital bir dünyanın içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Benim babam bugün 54 yaşında ve hala Facebook’ta kendi arkadaşlarının sayfasında dolaşırken bile “aaa bu da onun ortak arkadaşıymış, bende tanıyorum bunu” diye biliyorsa anlayın ki işte bu da aynı reklam mantığı gibi. Sizi bir şekilde birleştirmiş olan algoritmalar var arka planda. Sizin bu ekranın dışından bakıp da anlayamayacağınız, teknik bilgisi olanların çözebileceği ve benim size sadece bu kadar yüzeysel olarak anlatabileceğim, derin bir dünya burası.

 

Related posts

Google hakkında 11 ilginç gerçek

Duygu Tunçer

Sosyal medyanın engellendiği bir ülke daha!

Duygu Tunçer

Facebook’ta seçim sürprizi sizi bekliyor!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.