Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan Dubrovnik, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü bir şehirdir. Şehrin eski adı Ragusadır. Deniz, kum ve güneş keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz en güzel şehirlerin başında gelmektedir. Yaz ayları oldukça hareketli ve kış ayları da bir o kadar durgun geçmektedir.  Yaz sezonu boyunca milyonlarca turist konuk eden Dubrovnik gezilecek yerler listesi yapmaya hazır mısınız? Belki bu yıl sizin de yolunuz Dubrovnik’e düşer.

Stradun Caddesi

Dubrovnik Old Town’u ikiye bölen şehrin ana caddesidir ve Stradun Caddesi ismi ile anılmaktadır. Kutlamalar, tören ve aklınıza gelebilecek her kutlama bu caddede yapılmaktadır. Turistlerin en uğrak yeridir.

Büyük Onofrio Çeşmesi

1436 yılında inşa edilmiş olan Büyük Onofrio Çeşme, Dubrovnik Cumhuriyeti döneminde içme suyunun karşılanması amacı ile yapılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Fransisken Manastırı

Fransisken Manastırı 70.000 den fazla kitap bulunan kütüphanesi ve dünyanın en eski eczanesini içinde barındıran manastırdır. Şehrin tabi ki en gözde yapılarının başında gelmektedir.

Aziz Blaise Kilisesi

Aziz Blaise Kilisesi, Venedik’teki Aziz Mauritius Kilisesi’ne benzerliği ile bilinmektedir. 1715 yılında yapılan kilisede bugün en çok düğün törenleri yapılmaktadır.

Çan Kulesi

Gradski zvonik u Dubrovniku yani Çan Kulesi 1444 yılında yapılmış, 1667 yılında meydana gelen deprem eğilmeye başlasa da 1929 yılında güvenliği tehdit ettiği için yıkılıp baştan yapılmıştır.

Rektör Sarayı

Rönesans ve gotik tarzın yansıtıldığı farklı bir saraydır. sarayın içinde gezebileceğiniz bölümler arasında. Dubrovnik Müzesi Tarih Bölümü bulunmaktadır.

Sponza Sarayı

Orijinalliği hiç bozulmamış olan en güzel saraylardan biri olan Sponza Sarayı (Sponza-Povijesna arhiv) Stradun Caddesinde yer almaktadır.

Katedral

12.– 14. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan Katedral, 20. Yüzyılda yenilemeleri ile günümüze kadar gelmiştir.

Gundulica Meydanı

1667 depreminin ardından 1893 yılından kalma barok tarzın en iyi yansıtıldığı meydandır. Şehrin en eski ve güzel meydanlarındandır.

Pile Kapısı

Dubrovnik şehir kapılarından biri olan ve geçmişte her gece kapatılan bir kapıdır. 16. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Lokrum Adası

UNESCO koruması altında bulunan Lokrum Adası, Dubrovnik’in önemli doğal güzelliklerinden biridir ve yazın en çok ziyaret edilen adaların başında gelmektedir.

İşte böyle güzel ve farklı bir şehir Dubrovnik! Vizesiz seyahat planlarınıza ekleyebileceğiniz ve bir ok adar da keyif alacağınız farklı bir yerdir. Benden tavsiye!

Related posts

Yerköprü Şelalesi

Duygu Tunçer

Türkiye’de En Az Bilinen En Güzel Tatil Noktaları

Duygu Tunçer

Paris’te Alışveriş Yapabileceğiniz 4 Yer!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.