Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm Yurtiçi Gezilecek Yerler

Eskişehir’de bir gün!

Uzun zamandır gitmeyi planladığımız ama bir türlü kısmet olmayan güzle bir şehir Eskişehir’e sonunda kavuştuk. Hem de ailecek gittik. Önce trenle gitmeye karar verdik ancak bayrama denk geldiği için arabayla gitmek zorunda kaldık.

Her ne kadar Eskişehir hızlı tren yollarında emeği geçen bir adamın eşi olsam da henüz hızlı trene binme imkanım olmadı. O da olur umarım bir gün…

eskisehirgondol

Ankara’dan ortalama 3 saatte gittiğimiz Eskişehir’de hava 25 dereceydi ve ilk durağımız sabah 9 da yola çıkıp öğlen 12’de vardığımız bu güzel şehirde tabi ki çibörek yemek oldu. Eskişehir Çibörek Evi isminde Foursquare’de en yüksek puana sahip olan bir restoranda soluğu aldık. Porsiyonda 5 tane çibörek var ve yanında salça sos ve naneli yoğurt ile geliyor. Oldukça güzel pişmiş ve yağsız yani lezzetli bir çibörek yedikten sonra yollara düştük yine.masalsatosu

Eskişehir’e gitmeden önce çok araştırma yaptım. Ne yapılır? Nereye gidilir? Karşıma çıkan ilk yer Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı oldu. Eskişehir Belediyesi tarafından yapılan ve muhteşem güzel bir yer olan Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı çocukların hayal dünyasını ve hatta büyüklerinde hayal dünyasını aralayan, size en farklı duyguları yaşatan; içinde hayvanat bahçesi, uzay merkezi, su altı dünyası, korsan gemisi ve bir masal şatosunun bulunduğu yemyeşil bir alan.

sualti

Su altı dünyasından gezmeye başladık. Uzay merkezi ve hayvanat bahçesi henüz tadilat aşamasındaydı ancak asıl görmek istediğimiz yer tabi ki Masal Şatosuydu.

korsan

Önce yolumuzun üzerindeki Korsan gemisine uğradıktan sonra Masal Şatosuna geçtik. Masal Şatosunda masal seansları var. İçeride anlatıcılar var ve çocuklara masalları canlandırıyorlar. Büyükler olarak siz de yanlarında girip izleyebiliyor ve dinleyebiliyorsunuz.

teras

Günün sonunda yanımda kocaman gülücüklere sahip bir çocuk ve yorgun bir eş olsa da Eskişehir Belediyesine buradan teşekkürleri bir borç bilirim.  Çünkü Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı kesinlikle gelinip görülmesi gereken bir yer!

selalepark

Ardından Şelale Parka gitmeye karar verdik. Sonuçta Eskişehir’i tepeden gören oldukça yüksekte bir alan, arabayla çıkış yok. Tabi ki şelale tamamen sonradan yapılma. Parkta yer alan 2-3 tane kafe var fakat işletme olarak pek başarılı oldukları söylenemez. Hâlbuki manzara efsane…Ardından acıkarak tekrar yollara düştük. Şehir içine girmeye ve şu meşhur Venedik benzetmesini yapmaya hazırdık. Şehir gerçekten temiz. Olabildiğince alanlar yeşil. Meşhur Köprülü Sokakta kendimize bir yer bulduk. All Freed! Menü oldukça zengin ve güzel bir mekan. Ardından kahvemizi de içtikten sonra tekrar Ankara’ya doğru yola çıkma zamanı.

Eskişehir’den aklımda kalanlar;

Tabi ki vazgeçilmez olan Çibörek

Küçük Venedik mi? Hayır değil ama kesinlikle güzel bir ve bakımlı bir şehir!

Sadece Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkını gezmek için bile Eskişehir’e gelinebilir!

Related posts

Gece Hayatı En Eğlenceli Tatil Yerleri

Duygu Tunçer

Tatil İçin En Ucuz 5 Avrupa Ülkesi

Duygu Tunçer

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.