Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm Yurtiçi Gezilecek Yerler

Foça’da harika bir hafta sonu!

Bir önceki yazımda Akdeniz’in incisi Kıbrıs‘taydık. Şimdi ise muhteşem İzmir’deyiz…

İzmir’e bağlı olan Foça, bugünlerde eski Foça ve yeni Foça olarak ayrılmış durumda. Foça’nın güzle tarafı burada herkes birbirini tanıyor. Yazları buluşan, sıcakkanlı insanların adresi burası.

eskifoça1Foça’da sizi büyüleyen bir şey var. Taş evlerin güzelliği, sokakları denize inen dar yolları, havasının güzelliği ve tabi ki yaşayanların şiveleri! Denizi güzel, insanları cana yakın ve tatil için belki de seçilebilecek en güzel yerlerin başında gelebilir.

Foça’da gündüzler deniz kenarında, akşamüstü sokaklarda ve tabi ki gece ise küçük kafeler, barlar, denize sıfır restoranlarda geçiyor. Foça’ya geldiğiniz zaman yemeniz gereken en güzel şey balık. Eğer balık seviyorsanız, benim gibi öğlen ve akşam yemeklerinde balık yiyebilirsiniz. Farklı meze çeşitleri de size eşlik eder. Hatta sabah erken hale giderseniz kendi balığınızı kendiniz seçebilirsiniz. Tazecik tutulmuş olan balıkları bizzat görerek alabilir ve kendiniz için bir ziyafet hazırlayabilirsiniz.

eskifoçaev

Sabah evinin bahçesinde, balkonunda kahvaltı yapanlar, denize girip yürüyüş yapanlar ve tabi ki şirin pansiyonların en tatlı pencerelerinden bakanları görebilirsiniz. Kurulan pazarların samimiyetini özlediğinizi fark edersiniz. Birbirine yardım eden komşular, her günün ne kadar eğlenceli geçtiğini bir gün daha bittiği zaman anlayan tatilciler…

restoran

Bunların hepsini görmek için bizim gibi 1 hafta sonunu Foça’da geçirmeniz yeterlidir. Cumartesi akşamı aslında yeni Foça’ya da gittik. Ancak yapılaşmanın tam oturmadığı bir gerçek. Daha kalabalık ve düzensiz ama denizi daha güzel. Foça’nın keyfini eski Foça’ya döndüğümüz zaman daha iyi anladım.

Yaz tatili planlamak isterseniz, kesinlikle Foça’yı değerlendirin. Foça’nın en eğlenceli zamanları akşamlarıdır. Akşam sahilde yürürken içeceklerini almış sahilde oturup, gitar çalanları görebilir, diğer taraftan yükselen müzik sesini işitebilirsiniz. Siz nasıl bir keyif sürmek isterseniz sizin için o kadar güzel bir akşam olur. Foça’ya geldiğiniz zaman kesinlikle Meşhur Girit Dondurmalarının tadına bakmayı unutmayın. Dükkânın önünde hep bir kuyruk vardır. Sıra beklersiniz ama beklediğinize hiç pişman olmazsınız.

dondurma

Sanat sokağına yolunuz düşmeli. Burası inanılmaz farklı bir yer. Bir yere girdiğiniz zaman, içiniz anca bu kadar açılabilir. Oturup bir şeyler yemek içmek isterseniz de bir o kadar keyifli zaman geçirirsiniz. Bu resmi görünce zaten anlayacaksınızdır, ne demek istediğimi…

foçasanatsokağı

Bir sonraki yazımda Akdeniz’in en güzel şehirlerinden olan Mersin’i yazacağım…

Related posts

Ucuz ama güzel bir tatil planlamanın yolunun biliyor musunuz?

Duygu Tunçer

Marsilya Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Romantik Balayı Tatili Önerileri

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.