Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Gaziantep Gezilecek Yerler

Taştan evleri, tarihi yapıları ve tabi ki yemeklerinin lezzeti ile bilinen Gaziantep, yılın en güzel zamanlarında gezip görmeniz gereken noktaları ile sizi de konuk edecektir.

Bu yıl içerisinde hatta isterseniz hemen hafta sonu için planlar yaparak gidip görmek isteyebileceğiniz bir şehirdir. Gitmişken tatlınızı yiyin, meşhur Antep fıstığınızı alın gelin. Hatta bakır severseniz kahve takımı, takı seti falanda alabilirsiniz. İşte size Gaziantep’te gezip görmeniz gereken yerler listesi;

zincirli-bedesten

Zincirli Bedesten

18.yüzyılda Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan ve geçmişten bugüne oldukça güzel şekilde korunan alışveriş yapabileceğiniz en keyfili hanların başında geliyor. Zincirli Bedesten de dilediğiniz gibi alışveriş keyfi yaşayabilirsiniz.

antep

Tarihi Antep Evleri (Bey Mahallesi)

Bey Mahallesinin en güzelleri onlar. Tarihi Antep Evlerini sokakta gezerken görecek, renklerine yapılarına hayran kalacak ve hatta dilerseniz otel olarak kullanılanlar da konaklamayı tercih edebilirsiniz.

zeugma-antik-kenti2

Zeugma Antik Kenti (Belkıs Köyü)

Belkıs Köyünde bulunan Zeugma Antik Kenti, yaşanmışlıkları ile size eşsiz bir güzelliği karşınıza seren antik kenttir. Ulaşımı kolay olan antik kenti gezip görmelisiniz.

bakircilar1

Bakırcılar Çarşısı

Antep gibi tarihte önemli bir yere olan bu antik şehirde gezip görmeniz gereken en güzel yerlerin başında Bakırcılar Çarşısını geliyor. Bakırcılar Çarşısı bu şehrin farklı kültürünü tanıyabileceğiniz yerdir.

mutfak-muzesi

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Türkiye’nin ilk Turizm Bakanı Ali İhsan Göğüş’ün annesi Emine Göğüş’ün adına yapılan ve 1905 yılında inşa edilen Kethüaczade Göğüş İbrahim Efendi Konağındaki müze inanılmaz lezzetlerin ve sofra adabının sergilendiği müzedir.

bayazhan-gaziantep-kent

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

1909 yılında Bayaz Ahmet Efendi tarafından yaptırılan ve günümüze kent müzesi olarak gelen ve yerli yabancı pek çok turistin gezip görmek istediği yerler arasındadır.

zeugma2

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep gezilecek yerler arasında olan Zeugma Mozaik Müzesi bence ilk sırada yer alması gereken eşsiz bir müzedir.

antepkale

Gaziantep Kalesi

Tarihi ile geçmişten günümüze gelen ve ülkemizin ayakta durmuş olan en önemli kalelerinden biridir. Aslında Gaziantep’in tam da yapısını anlatan bir yapıdır.

Related posts

Roma Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Eskişehir’i ne zaman gezmelisiniz?

Duygu Tunçer

Sharm El Sheikh Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.