Gezilecek Yerler
Sosyal Medya

Google hakkında 11 ilginç gerçek

Google hakkında her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında uyguladığı politika ve yaptığı şeyler ile bazen çok eleştirilen, dünyanın en meşhur arama motoru olan Google, bazı farklı şeylere imzasını atıyor.

Teknoloji devi Google, ABD’de ilk kez mobil cihazlardan yapılan aramaların bilgisayarlardan yapılan aramaların önüne geçtiğini açıkladığında olan olmuştu.  Dünya çapında meşhur olduğu zamanlarda, hep en farklı olanı yapmaya çalışmıştı. Ancak bazen de Türkiye’den olumsuz eleştiriler almaya devam ediyordu. Özellikle 10 Kasım’da Atatürk için koyduğu kırmızı karanfil ile çok eleştirildi. Hani haksızda değil bu eleştiriler.  Her özel gün için yapılan koca Doodle’ların yanında Atatürk için, ülkenin yasta olduğu her 10 Kasım tarihinde konulan küçük karanfile diyecek bir şey bulamıyorum!

,kaZ1umfBR0abKmRcUvhS_g

İşte size Google hakkında 11 ilginç gerçek;

 • Günlük yapılan aramalardan yüzde 16’sı Google’da daha önce hiç aranmamış içeriklerden oluşuyor.
 • Google’ın yıllık reklam geliri 20 milyar dolar civarında. Bu sayı CBS, NBC, ABC ve FOX kanallarının prime time gelirlerinden fazla.
 • İnsanoğlunun kayıtlı tarih içindeki tüm yazılı çalışmaları, 50 petabayt ediyor. Google’ın günde işlediği veri miktarı ise 20 petabayt.
 • 2007 yılının 1 Nisan gününde Google, çalışanlarına binanın içinde yuvasından kaçmış bir Piton yılanı olduğunu söyledi ve bu bir şaka değildi.
 • Google’ın bugün çok meşhur olan Doodle’ları, aslında şirketten dışarı bir mesaj olarak doğmuştu. 1998 yılında “Yanan Adam Festivali”ne giden Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, ilk Doodle’ı bu şekilde yarattılar. Vermek istedikleri mesaj “Hata varsa, düzeltemeyiz. Dışardayız”dı.
 • Google’ın halka arzı sırasında hisseleri 85 dolardan işlem görüyordu. Geçtiğimiz yıl 600 dolara kadar yükseldi. O gün Google hissesi alanlar, oldukça karlı bir iş yapmış oldular. Ayrıca Google’ın halka açıldığı sırada değeri 2,718,281,828 dolardan hesaplanmıştı. Bu rasgele görünen rakam aslında “e” sabitinin ilk 10 hanesini gösteriyordu.
 • İlk Google sunucusu LEGO’lardan yapılmıştı. 10 adet 4 GB’lık sabit diski saklıyorlardı. Hatta Google logosundaki renklerin de bu LEGO’dan sunucu sayesinde belirlendiği söylenir.
 • Google’ın ilk tweet’i, 2’li sayı sisteminde (binary) yazılmıştı. Yazılan “I’m feeling lucky”di. Yani “Kendimi şanslı hissediyorum”.
 • Google, bahçesindeki çimleri biçmesi için bir firmayla anlaşmak yerine tam 200 keçi kiralamıştı. Bu keçiler de bahçedeki fazla otları yiyip, temizlemişti. Çevreci yaklaşımlarıyla tanınan Google bunu “çim biçme makinelerinden çok daha şirin” olduğu için tercih etmişti.
 • İngilizce dilinde artık sözlüklere bile girmiş bir “googlemak” fiili bulunuyor. Anlamı ise “internet üzerinde Google kullanarak bilgi edinmek”.
 • Google işe alım kriterleri arasında okuldan mezun olma derecelerini dikkate almıyor.

Related posts

Dijital Medya’nın Sihirli Dünyasına Hoş Geldiniz

Duygu Tunçer

Sosyal medyanın engellendiği bir ülke daha!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.