Göynük

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

Göynük

Yazar Duygu Tunçer   /     25 Eki, 2016  /     Ankara'da Gezilecek Yerler  /     , , , ,

Ankara çevresinde gezilecek yerler listesindeki en güzel ve yeşil yerlerin başında Göynük geliyor. Göynük gezilecek yerler ve tabi ki görmeniz gereken en güzel detaylara gelin hep beraber göz atalım.

goynuk

Roma, Bizans ve Anadolu ile tarihinin ne kadar geriye dayandığını anlayabilirsiniz. Roma Askeri yolunun “Dadastan” ismi verilen Göynük, tarihi kitaplarda bile kendine yer bulan eşsiz bir şehirdir.

Bizans devrine ait yazı eserlerinin bulunduğu noktaları gezerek başlayabilirsiniz. Kilciler Köyü’nde birde kilise kalıntıları da karşınıza çıkacaktır. Bolu Vilayet olmuş, Göynük, Düzce,Gerede ve Mudurnu Bolu’nun ilk kazalarını oluşturmuşlardır. 1923’de ilçenin İlk Kaymakamı Hurşit Bey olup bu dönemde Kurtuluş Zaferi anısına İlçenin Hakim tepesine Zafer Kulesi inşa ettirmiştir. Ayrıca her yıl Mayıs ayının son haftası ilçede Akşemseddin Hazretlerini Anma günü Etkinlikleri düzenlenmektedir.

goynuk1

700 yıllık eski eser niteliği taşıyan evleri, hamam, türbe, hazire, Tarihi Çınar ağaçları ile fotoğraflamaktan kendinizi alamayacağınız en güzel noktalar karşınıza çıkacaktır.

Ankara’nın çevresinde gezilip görülecek en güzel noktaların başında olan Göynük, hafta sonu kaçıp gelebileceğiniz, Ankara’ya 220 km uzaklıkta olan bir yerdir. Tarihe meraklıysanız ve tarihinizin en güzel detaylarını görerek öğrenmek isterseniz güzle bir seçim yapmış olacağınızı anlayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*