Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Gün doğumunu izleyebileceğiniz en güzel 3 yer

Yeni umutlarla günü karşılayacağımız, hayal ettiğimizden de güzel bir gün geçirebileceğimiz ve bugüne güneşin doğumunu izleyerek başlayabileceğiniz özel noktalar var. Boşuna atalarımız; “gün ola hayrola” dememişler, dimi?

3 farklı nokta var size tavsiye edebileceğim. Hem tarihi özellikleri hem de en farklı noktaları ile gören herkesi kendine hayran bırakan en güzel fırsatları yakalayabileceğiniz yeri hemen seçebilirsiniz. Öncelikle ülkemizden iki güzel nokta daha sonrada bir çölden tavsiyem olacak ama oldukça farklı 3 yeri incelemiş olacaksınız.
Kapadokya

İlk sırada tabi ki gün batımının da gün doğumunun da efsane olduğu bir yer var, Kapadokya. Sabahın ilk saatlerinde zaten balona binmek için uyandıysanız gün doğumunu en güzel yerden inceliyor olacaksınız. Kapadokya Peri Bacaları ile zaten eşsiz manzaraları size sunsa da tabi ki gün doğumu bambaşka bir romantizm ile sizi karşılar. Yeni doğan güne en azından 1 kez Kapadokya’da merhaba demenizi tavsiye ederim. Çünkü ilk çıkışıyla yavaş yavaş güne merhaba diyen güneşin, ışıklarını ilk peri bacalarında görecek ve gerçekten etkileneceksiniz.

Nemrut Dağı

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Adıyaman sınırlarında bulunan Nemrut Dağı, hem gün doğumunu hem de gün batımını izleyebileceğiniz en güzel yerler arasındadır. Kommagene Kralı’nın mezarı ve heybetli tanrı heykelleri ile harika bir açık hava müzesi olan Nemrut Dağı, belki de gerçekten sizi şaşkınlık içinde bırakabilir. 2000 metre yükseklikte size harika bir deneyim yaşatacak olan Nemrut Dağı’nda gün doğumunu izlemenizi tavsiye ederim.

Sahra Çölü

Güneşi belki de en saf en temiz ve en parlak hali ile görebileceğiniz yer Sahra Çölü’dür. Gerçekten hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşayacaksınız. Gündüz en sıcak ama gece de en soğuk yerlerden biri olan Sahra Çölü’nde güneşin doğduğu an havanında en güzel olduğu andır. Bu heyecanı yaşamanızı tavsiye ederim.
Tabi ki dünya üzerinde bu 3 yerle sınırlı değil izleme noktaları. Kendiniz için en özel olan yerleri de tercih edebilirsiniz. Sonuçta sizin olduğunuz yer sizin için ya da sevdikleriniz için en güzel gün doğumunun olduğu yerdir.

Related posts

Sofya Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Bursa Kalesi

Duygu Tunçer

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.