Hacı Bayram Camii

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

Hacı Bayram Camii

Yazar Duygu Tunçer   /     22 Eki, 2016  /     Ankara'da Gezilecek Yerler  /     , , , , , , ,

Ankara gezilecek yerler için tercihlerinizi hemen yapabileceğiniz pek ok mekanı sizin için incelemeye devam ediyoruz. Ankara’nın en gözde mekanları, tarihi yapıları, alışveriş noktaları, eğlence mekanları, dini yapıları ya da en güzel yeşil alanları ile sizi bekliyor. Ankara’ya ilk gelişiniz ise size büyük bir yol gösterici olabilir ama daha önce geldiyseniz ve sadece güzergah belirlemek için bir liste yapıyorsanız güzel bir tur planı için doğru yolda olduğunuzu bilmelisiniz.

hacibayram

Ankara camileri ve ibadet yerleri ile geniş bir yelpazeye sahiptir. En meşhur olanlarından biri Hacı Bayram Camiidir. Ulus’ta bulunan cami, 1428 yılında yapılmış olan ve çeşitli tadilatlar ile günümüze kadar gelmiş olan bir camidir.

Caminin bahçesinde adını veren Hacı Bayram’ın türbesi bulunmaktadır. camiye geldiğiniz zaman türbeyi de ziyaret edebiliyorsunuz. Ayrıca cami avlusunda dini mecraları bulabileceğiniz pek çok kitapçıda yer almaktadır.

Cami ilk tadilatını 1714 yılında Hacı Bayram Veli’nin torunlarından Mehmet Baba tarafından gördü. Daha sonra 2011 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Günümüzde hala ibadete ve ziyarete açıktır.

hacibayramveliHacı Bayram-ı Veli kimdir?

1352 yılında Ankara’da dünyaya gelmiş, Türk mutasavvıf ve şairdir. Hacı Bayram-ı Veli, 14. ve 15. yüzyıllarda Anadolu’da yetişmiştir. Eserlerini diğer Hacı Bektaş-ı Veli yoldaşları gibi Türkçe yazarak Türkçeyi yaygınlaştıran Anadolu’da önemli şekilde yaygınlaştırmak isteyenlerdendir. 1429 yılında Ankara’da hayatını kaybetmiştir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*