Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm Yurt Dışı Gezilecek Yerler Yurtdışı Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler

Bugün size hayallerimden bahsederek başlayacağım.

Hani derler ya; “orada bir köy var uzakta” işte o köy Hallstatt…

Uzun zamandır hayalini kurduğum ve gerçekten gidip görmek istediğim çok nadir yerlerden. Çünkü o kadar güzel, o kadar sakin ve huzurlu görünüyor ki. Hani Avusturya’ya gidip Viyana’yı gezmek yerine direkt olarak gidip görmek istediğim tek yer Hallstatt…

Hep gezip gördüğüm yerleri yazmayı tercih ediyorum ama bugün hayalimdeki köyü size anlatacağım. O kadar çok araştırma yaptım, o kadar çok inceledim ki; sokaklarından, otellerine, ulaşımından, hangi mevsim ne giyilmesi gerektiğine kadar her detayı o kadar inceledim ki…

Hadi o zaman başlayalım, Hallstatt bizi bekler…

Yukarı Avusturya, Salzkammergut’da yer alan Hallstatt, küçük mü küçük 1000 kişilik nüfusu bile olmayan bir köy. Göl kıyısında yer alan bu güzel köy için benim kalbin o kadar hızlı atıyor ki. Neden bu kadar istediğimi resimlerine baktığım zaman bir kere daha anlıyorum.Hallstatt Gezilecek Yerler

Tuz Madenleri

Köyün en turistik noktası tuz madenleri. Aslında hayalinizi yaşayabileceğiniz bir yer gibi görünmez ama dünyanın en eski Tuz Madenlerinin burada olduğunu duyunca insanda bir merak uyandırmıyor değil…

Bir rehber eşliğinde tuz madenlerini gezebiliyorsunuz, karşılığı ise 30 Euro!

Skywalk (Gözlem Noktası)

Hani o meşhur, hepimizin aşina olduğu üçgen şeklindeki gözlem noktası var ya işte burası orası! Skywalk yani gözlem noktasında kendimi kaybedebileceğimi düşünüyorum. Doğasının güzelliğini çekilen her videodan defalarca izledim. World Heritage View (Dünya Miras Görüşü) işte tam burası diyeceksiniz. Sessizlik, huzur ve doğa gibi kelimelerle tabir edilen bir yer burası.

Ayrıca daha öncede Kış Tatili İçin Avrupa’nın En İyi 3 Şehri yazımı da okumalısınız.

Hallstatt Sokakları

Özellikle akşam saatlerinde sokaklarında kimseyi bulamayacağınız söyleniyor. Her giden akşam saat 19.00’dan sonra sadece göl kenarında huzuru bulmalısınız diyor. Öğle saatlerinde sokakları gezmek, sabah erken saatte o huzuru doyasıya yaşamak ve dilediğinizce fotoğraf çekmek, bence şuan paha biçilemez!

Hallstatt Market Bölgesi (Ana Meydanı)

Hani alışkın olduğumuz ve sık sık Avrupa’da gördüğümüz meydan mantığını tabi ki burada da göreceksiniz. Meydanın tam ortasında Holy Trinity (Baba, Oğul, Kutsal Ruh) sütununun önünde durup etrafında şöyle bir dönüp meydanın güzelliğini yaşamak gerek diye düşünüyorum. Hallstatt Kültür Miras Müzesi’ni de burada görebilirsiniz.

Gölün Tadını Çıkarmak

İşte burada olmak için şuan gözlerimi kapatıp hayal etmeye başlayacağım. Ardından yazıma devam edeceğim. Dedim ya o kadar çok video ve görsel gördüm ki hayal edebiliyorum. Bir tek burnum soğuktan üşümüyor, o derece…2 kişilik bir botu 1 saatliğine 13 Euro’ya kiralayıp muhteşem zaman geçirebilirsiniz. Mayıs -Ekim arasında günlük tekne turları oluyormuş. Hallstatt market alanından 11.00 / 13.00 / 14.00 / 15.00 saatlerinde kalkıyormuş. Yani dilerseniz turla da gezebilirsiniz. Hallstatt-Obertraun arası gidip geliyor ve tek yön 9 Euro. Burada gün doğumu ve gün batımını izlemek gerçekten hayallerin ötesinde olsa gerek.

Beinhaus (Kemik Evi)

Alpler’in doğusunda çok yaygın olan ve ölülerin konulduğu evlerden burada da var. 1200’e yakın kafatasının bulunduğu kemik evini ziyaret edebiliyorsunuz. Köyün tepesinde St Michael Kilisesi’nin girişinde yer alıyor. 1700’lü yıllarda zamanla mezarlıklar dolduğu için ölen insanların kafatası ve kemikleri kurutularak bu tarz evlere konulmaya başlanmış. Hikayesi de bu şekildeymiş.

İşte benim hayalim olan bu ilginç yer umarım bir gün gidip gördüğüm zaman size en güzel fotoğraflar ile paylaşacağım bir yazı haline dönüşecek. Ama o zamana kadar bununla idare ediyoruz.

Related posts

Hamburg Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Bebekle Uçağa Binmenin 5 Yolu

Duygu Tunçer

Paris Hakkında Bilmedikleriniz Var!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.