Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Heybeliada Gezilecek Yerler

İstanbul gezilecek yerler listesi yapmak isteyenler ve özellikle İstanbul adaları gezmek isteyenler için harika bir tavsiyem var. Bugün hazır hava güzelken Heybeliada sizi bekler. Daha fazla geç kalmayın.

İstanbul Prens Adalarının en yeşil adası olan Heybeliada, dört tepesi ile dikkat çeker. Yunanca da eski adı Halki’dir. Adalar arasında en kalabalık olan ve yaz kış ziyaret edilen güzel adadır. Şimdi gelin Heybeliada gezilecek yerler listesi yapalım ve planımızı hayata geçirelim.Aya Yorgi Manastırı

Heybeliada’da tabi ki ilk durak 1500’lerde inşa edilmiş pembe renkli bir mimari ve ağaçların arasındaki muhteşem manzarası ile Aya Yorgi Manastırı. Uçurum Manastırı olarak da bilinen Aya Yorgi, adada en çok ziyaret edilen yerdir.

Heybeliada Ruhban Okulu

9.yüzyıl inşası olan Heybeliada Ruhban Okulu, adamı yetiştirmek amacı ile kurulmuş olan bir Rum Ortodoks Ruhban Okuludur. Ancak kapatıldığı günden bu yana konferans, sergi ve festival gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi (Büyük Rum Kilisesi)

Büyük Rum Kilisesi olarak bilinen Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi, Kilisesi kıpkırmızı görkemli yapısı ve Rum üslubuna uygun mimarisi ile Heybeliada’nın en kalabalık noktaları başındadır. İsa’nın on iki havarisinin tasvirine ev sahipliği yapan ve  Nikolaos’a ithafen yapılan bu kilisenin iç mimarisinde altın yaldızlı kabartmalar en çok dikkat çeken detaydır.

İsmet İnönü Evi Müzesi

Heybeliada’nın temiz havasını ve doğası için hastalığı sırasında dinlenmek için tercih ettiği evidir. Atatürk’ün hediye ettiği ev mobilya ve eşyalarını bugün gezip görebilirsiniz. Ev bir müzeye dönüştürülmüştür.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın 32 yıllık yaşantısına şahit olan evi 2000 yılından bu yana müze olarak ziyaretçilerini konuk etmektedir. Eşyalar, mobilyalar, tablolar ve yazara ait pek çok şeye şahitlik edeceksiniz.

Süslü Mezar

Kangelaris Ailesi Anıt Mezarı yani Süslü Mezar, İtalya’dan getirilen mermerler ile neoklasik tarzda yapılmıştır. Spyridon Kanglaris ve öldükten sonra hemen yanına defnedildiği eşi Sebaste Kangelaris Pellone‘un mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır.Heybeliada Camii

Ümit Sokak’ta bulunan Heybeliada Camii, 1930’lu yıllara dayanan geçmişi ile Eski Rum yerleşkesi olmasına rağmen var olan bir camiidir.

Değirmenburnu Mesire Yeri

Değirmenburnu Mesire Yeri, Heybeliada Su Sporları Kulübü’nün yan kısmından başlar ve denize doğru uzanır. Doğasının güzelliği ile dikkat çeker.

Deniz (Bahriye) Lisesi

1773 senesinde kurulan ve zaman içerisinde isim değişikliklerine uğrayan Deniz Lisesi, 31 Temmuz 2016 tarihinde OHAL kapsamında çıkartılan kanunun ardından son vermesiyle hatırlanıyor. Yüzyıllık tarihi askeri bina, günümüzde yalnızca ziyaret edilecek bir yapı olarak görev görüyor.

Ayrıca İstanbul Gezilecek Yerler Listesi yapmak için önceki yazımı okumalısınız.

Related posts

En Eğlenceli Tatil

Duygu Tunçer

Haller Gençlik Merkezi

Duygu Tunçer

Çocukla Gidilecek En Güzel Tatil Yerleri

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.