Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Hünkar Köşkü Müzesi

Bursa gezilecek yerler listesinde tabi ki tarihi mekanlarda yer almalı. Gezip, göreceğiniz, geçmişe şahitlik edebileceğiniz hatta bu tur için keyfini çıkaracağınız en güzel detayları sizin için araştırdım. Tarihi köşeleri ile karşımıza çıkan en güzel nokta tabi ki Hünkar Köşkü Müzesi!

hunkarkosku1

1844 yılında inşa edilmiş olan Hünkar Köşkü Bursa’nın en eski ve tarihi yapılarından. Köşkün müzeye çevrildiği ve günümüzde de gezip görebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Abdülmecid Han tarafından av köşkü olarak kullanılan bu özel yapı klasik Osmanlı Mimarisinde yapılmıştır.

Sultan Abdülaziz ve Sultan 5. Mehmet Reşat tarafından da kullanılmış olan köşkün konumu Yıldırım’a bağlı Mollaarap Mahallesidir. Kurtuluş Savaşı komutanları tarafından da 1922 yılında kullanmış olan Hünkar Köşkü Müzeye çevrilerek tarihi yakından tanıyabileceğiniz özellikleri ile sizi bekliyor.

hunkarkosku

Müzede gezip görebileceğiniz Atatürk’ün yatak odası, Sabiha Gökçen’in ve Ülkü Adatepe’nin yatak odaları ve köşkün genel iç mekanları bulunmaktadır.

Hünkar Köşkü Müzesi ve Bursa’da daha farklı gezilip görülecek yerleri incelemek hatta geniş bir tur planı yapmak isterseniz kendiniz için bir plan çıkarmalısınız. Köşk gibi daha pek çok noktayı gezip görebileceğiniz hatta tarihteki önemini gitmeden araştırarak rahatlıkla gezebileceğiniz yerleri burada bulabilirsiniz. Bursa ve çevresinde gezilecek yerler listesini inceleyerek, ilginizi çeken en güzel noktaları tercih edebilirsiniz.

Related posts

En Doğal ve Ucuz Tatil Yerleri

Duygu Tunçer

Avrupa’nın En Güzel Şehirleri

Duygu Tunçer

Venedik Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.