Gezilecek Yerler
Sosyal Medya

İnternette içerik nasıl yazılır? Okuyucu ne ister?

Kendinizi bu yazıyı okurken buldunuz! Acaba burada ne bulmak istiyorsunuz? Aradığınız şey merak uyandıran ve sizi buraya çeken ne ise siz de aynı şekilde bir şey yazıyorsanız ya da internet sitenize içerik hazırlatıyorsanız, bunları mutlaka okunur hale getirmelisiniz.

Ekranın karşısında olan ve yazdığınız içeriği okumak isteyen okuyucuyu ilk paragrafta bağlamalısınız. Yoksa bilin ki daha ilk paragrafınızın sonuna gelmeden direkt olarak sayfanın sağ üst tarafında olan X işaretine basar ve direkt sayfanızı kapatır. İşte bunun olmasını istemiyorsanız, birkaç ipucu vereceğim size.

Seçiminizi doğru yapın!

Kullanacağınız ilk cümleler her zaman size avantaj kazandıracak olan cümlelerdir. İlk sihirli kelimeler parmaklarınızdan döküldüğü anda, size devamını getirecek olan şey ise kesinlikle anahtar kelimelerdir. Tek bir konu üzerinde yazıyorsanız, içeriğinizi hazırlamaya başlamadan önce kesinlikle anahtar kelimelerinizi seçmelisiniz. Bu içeriğinizin uzunluğuna göre değişmektedir. İsterseniz 300 isterseniz de 500 kelimelik yazın. Ama kendinize 10 tane anahtar kelime seçin. Bu 10 anahtar kelimenin, sizin işinizi tam anlamı ile anlatacak olan kelimeler olduğundan emin olmalısınız. Bunun hemen ardından yazımın en başında da söylediğim gibi kesinlikle ilk paragrafta bunların çoğunu kullanmaya özen gösterin.

Okunabilir içerik yazmanın 5 yolu;

  • İlk paragrafta anahtar kelimeleri kullanmak önemlidir.
  • Daha sonra alttaki paragraflarınıza bu kelimeleri tekrardan yayarak kullanabilirsiniz.
  • Her defasında benzer cümleler kurmaktan kaçının.
  • Cümlelerinizin çok uzun olmamasına dikkat edin.
  • Paragraflara dikkat edin, çok uzun tutmayın.

İşte bu 5 yöntem ile içerik yazımı konusunda genel bilgiyi almış oldunuz. Siz de yazmak istediğiniz her içerik hakkında keyifli ve güzel şeyler yazabilirsiniz. Yeter ki kararlı olun. Nereye, ne zaman, nasıl bir içerik yazmak istiyorsanız ona karar verin ve yazınızı araştırma yaptıktan sonra yazmaya başlayın.

Konuyu nasıl seçmeli?

En önemli detay burada tabi ki yazacağınız konudur. Bir insan hiçbir bilgisi olmayan bir konu hakkında da içerik yazabilir. Bunun temeli, yazacağınız konu hakkında yazmadan önce araştırma yapmaktır. Güzel bir araştırmanın hemen ardından aklınızı biraz boşaltın ve alacağınız küçük notlar ile yazınızın arasında ipucu olarak kullanabileceğiniz bir kâğıt kaleminiz olsun. Bazen sadece bilgisayar başında yazmak değil de ufak notlar ile yazının temelini atmak, en verimli olanıdır.

İşte tüm bu adımlar sonucunda biranda bakmışsınız; yazınız karşınızda hazır…

Related posts

Adil Kullanım Kotası için bir imza da siz atın!

Duygu Tunçer

Dünyanın Bir Ucuna Uzanan Gerçek Bir Hikaye…

Duygu Tunçer

iPhone 2015 fotoğraf ödülleri sahiplerini buldu

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.