Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Irgandı Köprüsü

Bursa’da gezilecek yerlerde son sırada Irgandı Köprüsü var. Hayran kalmamak elde değil. Bu güzel yapının ne kadar farklı olduğunu ve sizi tarihte nasıl farklı bir yere götüreceğini bilmelisiniz.

Bursa’nın en çok dikkat çeken yapılarının başında gelen Irgandı Köprüsü, 1442 yılında yapılmıştır. Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından Mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırılmış ve dünyanın farklı mimarilerinden olarak tarihe geçmiştir.

indirgikoprusu2

Floransa’nın Ponte Vecchio ve Venedik’in Ponte Rialto gibi dünyanın en ilginç köprülerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Bulgaristan’ın Osmanlı köprüleriyle de çok kıyaslanmaktadır. Dört arastalı köprü üzerinde çeşitli el sanatlarının yapıldığı dükkanlar bulunuyor.

Bursa’da gezilecek yerler listesinin sonuna geldik. Bundan sonraki yazımda Bursa’nın en güzel ve farklı mekanlarını, tarihi yapılarını, sanatını tanıyabileceğiniz yerlerini ve tabi ki merak ettiğiniz taraflarını öğreneceksiniz. Hepsini bir arada bulabileceğiniz Bursa gezilecek yerler yazımı okumayı unutmayın.

indirgikoprusu

Benim gibi gezmeyi seviyorsanız, özellikle yeni şehirler, Türk ve Osmanlı tarihin farklı yapılarını, tarihi geçmişini ve bize has özelliklerini incelemekten hoşlanıyorsanız doğru yerdesiniz.

Related posts

Türkiye’de Gezilecek Yerler 2

Duygu Tunçer

Bursa Kapalı Çarşı

Duygu Tunçer

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.