Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

İstanbul Büyükada Turu

İstanbul’un en güzel tarafı kesinlikle adaları. Uzun zamandır yazmayı unuttuğum İstanbul’un en keyifli tarafını yazmak istedim size. Doğa ile baş başa kaldığınız, hayal ettiğinizden daha da güzel bir gün geçirebileceğiniz İstanbul adalarından birini seçmelisiniz. Mesela biz Büyükada’yı seçtik!

istanbul

Büyükada Turu için yaz ayları gerçekten kusursuz olur. Deniz, güneş, ada turu ve tabi ki balık keyfi! Hepsini yaşayabileceğiniz harika bir yerdir. İstanbul’un tüm karmaşasından kurtulmak, yorulduğunuz zaman bedenen ve ruhen dinlenebileceğiniz yerde olmak size çok iyi gelecektir.

Büyükada Turu için birkaç gün öncesinden gezip göreceğiniz yerleri araştırmalı ve seçimlerinizi hemen yapmalısınız.  Eğer hava henüz daha çok kötüleşmemişken ve seferler iptal olmamışken biraz soğuk ama yağışsız bir hafta sonu için planlarınızı yapmalısınız. Gelin Büyükada Turunda gezilecek yerlere göz atalım.

fayton

Aya Yorgi Kilisesi

Faytona binip tepeye kadar çıktığınız zaman tam önüne kadar götürmese de yakın bir yerde bırakan güzel bir turun ardından Büyükada da uğramanız gereken en güzel noktalardandır. Faytona binmek yerine bisiklet kiralayabilir (tabi ki o yokuşları çıkabilirseniz) ya da yürüyebilirsiniz. Seçim tamamen sizin.

Rum Yetimhanesi

Reşat Nuri Günteki’nin evi ve 2. Abdülhamit’in yaptırdığı Hamidiye Camiinin hemen ardından ilk yıllarında Türk çocukları için okul olarak hizmet vermiş olan ve daha sonra Rum Yetimhanesine dönüşen yerdir.

buyukada1

Ayios Dimitrios Katedrali

Büyükada Turunda tabi ki en keyifli zamanlar tarihi güzellikleri görmeye başladığınız zamanlardır. Tarihi evler, sokaklar, yıllara meydan okuyan doğası, insana huzur veren tarafları ile ruhen dinleneceğiniz bir yerdir.

İstanbul’a gidecekseniz eğer şehir içinde hiç zaman kaybetmeden direkt adalara giden yöne doğru yönelim 🙂  yani kaçın İstanbul’dan.

Related posts

Avrupa’nın En Güzel Şehirleri

Duygu Tunçer

Amerika’da Gezilecek En Güzel 5 Yer!

Duygu Tunçer

Bu yaz tatil için nereye gitsek?

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.