Gezilecek Yerler
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler listesi yapmaya hazır mısınız? Sizi bekleyen güzel bir İstanbul turu için şimdi gelin en güzel detaylara göz atalım.

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan ve dünyada bir eşi benzeri daha görülmemiş şehir olan, uğruna tarihte defalarca savaş verilmiş olan İstanbul, bugün Türkiye’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinin başında geliyor. İstanbul’un büyüleyici havası, eşsiz boğaz manzarası ve tabi ki tarihteki önemli yeri ile hayal ettiğinizden daha da güzel bir şehirle karşılaşmaya hazır olun!

Belki defalarca geldiniz bu güzel şehre! Belki de ilk gelişiniz ya da geldiniz ama detaylı olarak gezmeye fırsatınız olmadıysa, şimdi size harika bir İstanbul turunun detaylarını vereceğim. İşte İstanbul’da gezilecek yerler listesi!

topkapi

1.Topkapı Sarayı

400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği merkez olan Topkapı Sarayı, 1924 yılından bu yana müzeye çevrilmiş ve milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Topkapı Sarayı‘na geldiğiniz zaman isterseniz rehber eşliğinde Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetleri keyifle gezebilir ve Osmanlı’nın ihtişamlı geçmişine hayran kalabilirsiniz.

sultanahmetcami

2.Sultanahmet Camii

Sultan Ahmet Camii İstanbul’da görebileceğiniz en güzel camidir. Sultan Ahmet’in 1609 ile 1616 yılları arasında yaptırdığı ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan tarihi eserdir. Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa tarafından yapılan cami bugün hala ibadete açık ve turistler tarafından en çok ziyaret edilen noktadır. İstanbul’un en güzel noktasında ve uğrak yerindedir.

ayasofya

3.Ayasofya Müzesi

Tarihin görkemli ve bir o kadar da merak uyandıran yapılarından olan Ayasofya Müzesi, 532 yılında imparator Justinian tarafından yaptırılmıştır. 1934 yılından bu yana d müze olarak her yıl pek çok yerli ve yabancı turist konuk etmektedir. İçinin süslemeleri, mozaiklerinin ayrıcalıkları ve eşsiz mimarisi ile gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

kapalicarsi

4.Kapalıçarşı

1461 yılından kalma ve bugün hana 4000e yakın dükkan ile hizmet veren, genellikle turistlerin çok sık ziyaret ettiği tarihi bir çarşıdır. Fatih Sultan Mehmet’in emri ile yapılmış olan Kapalıçarşı tarihi yaşamayı sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir adres.

dolmabahce1

 

5.Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abdülmecit tarafından 1856 yılında Topkapı Sarayı’nın yetersizliğinden dolayı yaptırılmış olan saraydır. İstanbul’da gezilecek yerler arasında en büyüleyici olan saraydır. Atatürk’ünde bir zamanlar yaşadığı ve son nefesini verdiği Dolmabahçe Sarayı, Mimar Garabet Balyan ve oğlu tarafından yapılmıştır. Kristal Merdiven, Bab- ı Hümayun kapısı, Kuğulu Havuz, Merasim Salonu ve Atatürk’ün Yatak Odası gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

suleymaniye

6.Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman için Mimar Sinan’ın kalfalık döneminde yaptığı muhteşem eserdir. Türkiye’nin hatta dünyanın en güzel camilerinin başında gelmektedir. İbadete açık olan Süleymaniye Camii, 1551 – 1558 yılları arasında inşa edilmiştir. Süleymaniye Camii içerisinde cami, medrese ve diğer sosyal yapılar da yer almaktadır.  Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri de burada bulunmaktadır.

yerebatan

7.Yerebatan Sarnıcı

532 yılından kalma Yerebatan Sarnıcı, Saray’ın su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmış en büyük sarnıçtır. 336 tane tavan sütunu ve büyüleyici bir ortamı olan Yerebatan Sarnıcı, bugün pek çok organizasyonda kullanılmaktadır. İstanbul gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalıdır.

kizkulesi

8.Kız Kulesi

İstanbul’u görenlerin unutamadığı ilk manzaradır. Kız Kulesi Tarihi MÖ 4. yüzyıla dayanan geçmişi ile günümüzde restoran ve seyir için kullanılmaktadır. Her yıl milyonlarca turist konuk eden Kız Kulesi’ne Salacak’tan kalkan teknelerle gidebilirsiniz.

galata

9.Galata Kulesi

M.S 6. yüzyılda inşa edilmiş olan Galata Kulesi, fener kulesi, zindan, yangın gözetleme, rasathane olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise büyüleyici yapısı ile seyir tepesidir. İstanbul’un en güzel fotoğraflarını buradan çekebilirsiniz. Hatta 70 metre uzunluğundaki kuleye çıktığınız zaman İstanbul’a bir kez daha aşık olabilirsiniz.

misircarsisi

10.Mısır Çarşısı

İstanbul’un en turistik mekanlarının başında gelen Mısır Çarşısı diğer ismi ile Baharatçılar Çarşısı olarak bilinir. Günümüzde çok fazla turist ziyaret etse de baharat çeşitleri, hediyelikler, kuruyemiş, bal, ev eşyaları, kıyafet gibi ürünleri satın almak için yerel halkında vazgeçemediği noktaların başında gelmektedir.

istiklal

11.İstiklal Caddesi

Tünel ve Taksim Meydanı’na kadar uzanan İstanbul’un en ünlü ve kalabalık caddelerinin başında gelmektedir. İstiklal Caddesi trafiğe kapalı alanlardandır. Sinema, kafe, bar, restoran ve alışveriş için mağazalar yer almaktadır.

eyup-sultan

12.Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

İstanbul gezilecek yerler listesindeki en meşhur yerdir. Eyüp Sultan semtinden aldığı ismi ile her yıl milyonlarca turist konuk eden Eyüp Sultan Camii, 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

ortakoy2

13.Ortaköy Camii

Asıl adı Büyük Mecidiye Camii olsa da Ortaköy Camii olarak geçmektedir. Konumu ile en güzel İstanbul fotoğraflarına konu olan Ortaköy Camii, Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmış olup bugün pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir.

ayairini

14.Aya İrini Kilisesi

İstanbul’un en tarihi yapılarından olan Aya İrini Kilisesi, 6. yüzyılda kilise olarak inşa edilmiştir. Hatta tarihte bir dönem silah deposu olarak kullanılmış olsa da günümüzde muhteşem akustiği ile bazı konser ve organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

ciragan

15.Çırağan Sarayı

İstanbul’un en meşhur sarayı olan Çırağan Sarayı 1874 yılında tamamlanmış, 4.5 milyon altına mal olmuş kusursuz bir güzelliktir. Zaten manzarası yani konumu ile görenleri kendine hayran bırakacak güzelliktedir. Günümüzde lüks bir otel ve organizasyon noktası olarak misafirlerini konuk etmektedir.

istanbul

16.İstanbul Boğaz Turu

İstanbul gibi eşi benzeri olmayan bir şehre geldiğiniz zaman Asya ile Avrupa’yı birleştiren muhteşem boğaz manzarasını görmeden gitmemeli hatta bir de şehri boğazdan incelemelisiniz. Bunun için İstanbul Boğaz Turu kesinlikle yapmalısınız.

Related posts

Kilyos

Duygu Tunçer

Kapalıçarşı

Duygu Tunçer

Sevda Tepesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.