Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

İtalya hakkında bilmeniz gereken 7 şey!

Bu dönemin en çok ziyaret edilen ülkelerinden olan İtalya, tarihi özellikleri ve yapıları, gezilecek yerleri, farklı kültürü ve güzel dili ile oldukça dikkat çekiyor.
Heyecanla beklediğiniz ve özellikle gidip görmek istediğiniz yerler arasında İtalya varsa ve siz tur hazırlığı içindeyseniz, bu güzel ülkeye gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken birkaç şey var.

İtalya hakkında bilmeniz gereken 7 şey!

1-Aşk Çeşmesi

İtalya’nın en meşhur noktası olan Roma her yıl milyonlarca turist konuk ediyor. Roma’nın en ünlü noktası olan Aşk Çeşmesi ise insanların başına gelip dilek çileyip içine bozuk para attığı yerdir. İşte bu çeşmeye her gün ortalama 3000 Euro bozuk para atılıyor. Bu paralar toplanıp bağışlanır. İnanışa göre sol eliniz ile sağ omuzunuzun üzerinden parayı atarsanız, yıllar sonra Roma’ya tekrar geri gelirsiniz.

2-Avrupa’nın Volkanları

Avrupa’da hali hazırda aktif olan 3 volkana ev sahipliği yapan ülkedir İtalya. Bunlar Napoli‘nin doğusundaki Vezuv,  Sicilya’nın doğu kıyısındaki Etna ve Sicilya’nın kuzey kıyısındaki Stromboli yanardağlardır.

3- Dünyanın en küçük ülkesi içindedir

İtalya, Roma’da bulunan Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir. Vatikan‘ın yerleşik nüfusu 930 civarındadır. Ayrıca Roma ile Vatikan arasında sınır olarak tabir edilen sadece bir çizgi vardır.

4- UNESCO Dünya Tarih Mirası

UNESCO Dünya Tarih Mirası olarak ilk 50’nin içinde yer alan ülkedir, İtalya! Çünkü bu listede Kolezyum, Pisa Kulesi, Verona Şehri, Siena şehir merkezi ve daha birçok yer bulunmaktadır.

5- Dünyanın en bilindik Shakespeare oyunu burada geçer!

İtalya’da geçtiği bilinen ve milyonlarca insanın en azından 1 kere izlediği ya da en meşhur repliğini bildiği Romeo ve Juliet Shakespeare başta olmak üzere Othello, Macbeth oyunları burada geçmektedir. William Shakespeare trajik ya da romantik birçok oyunu için İtalya‘yı tercih etmiş.
6- MÖ 4. Yüzyıla dayanan makarna kültürü!

İtalya makarnası çok ünlüdür ve biliyor musunuz makarna kültür M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayanmaktadır.


7- Dünyanın en yaşlı nüfusu

Japonya ve Almanya’dan hemen sonra 3. sırada gelen dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ülkedir, İtalya.

Related posts

En ilginç ülke sınırları

Duygu Tunçer

Riga Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

El Bagajında Olmaması Gerekenler!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.