İzmir Agorası

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

İzmir Agorası

Yazar Duygu Tunçer   /     30 Eki, 2016  /     İzmir'de Gezilecek Yerler  /     , , , ,

İzmir gezilecek yerler listesinde sırada tarihi ile bizi şaşkına çeviren bir yapı var. Gezdiğiniz ve yakından tanımak istediğiniz şehrin tarihi güzelliklerini ve özelliklerini incelemek ve mümkünse tura çıkmadan incelemelisiniz. Çünkü gezmeye başladığınız zaman daha bilinçli bir gezgin olabilirsiniz. Gördüğünüz her yeri daha net anlayabilir ve keyfini daha iyi çıkarabilirsiniz. Bunun için İzmir ile başlamanıza sevindim. Çünkü İzmir hayran olunacak bir güzel şehirdir.

izmiragora1

İzmir Agorası, Büyük İskender tarafından yeniden kurdurulan bir kent. . Agora antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarının bir arada bulunduğu bir yapıdır. Aslında bir tesadüf eseri ortaya çıkmış yapıdır. Ortada duran mermerlerin ne olduğunun merak edilip araştırılması ile gündeme gelmiştir. Yapılan kazılar sonunda ortaya çıkan pek çok tarih kalıntı ile bu güzel Agora’ya rastlanmıştır.

İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserleri de gezip araştırmalı ve incelemelisiniz. Böylelikle kafanızda kalacak olan eksik parçalarda yerli yerine oturacaktır. 08.00 – 17.00 arasında gezip görebileceğiniz İzmir Agorası, Kemeraltı’nın tam karşısında yer alıyor. Hepsi birbirine çok yakın ve ulaşımı da oldukça kolay. O zamana İzmir’i gezmeye devam edelim.

izmiragora2

İzmir’in tarihi olduğu kadar doğal güzelliklerinin de siz de hayranlık uyandıracağını biliyoruz. İşte bunun için bir hafta sonu İzmir yapmadan gezmeniz gereken en güzel noktaları araştırmalı ve tur planınızı erkenden çıkarmalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*