Gezilecek Yerler
İzmir'de Gezilecek Yerler

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in doğal güzellikleri, tarihi özellikleri ve tabi ki tarihe meydan okuyan İzmir Saat Kulesinde sıra! Bu kadar güzel bir şehri gezmek için bir gün değil, bir hafta sonu değil gerçekten 1 hafta ayırmak gerekir. Bence uzun uzun gezi planları yapmayı sevenler arasındaysanız, İzmir’e uzun bir zaman ayırmalısınız. Bu kadar rahat, bu kadar keyifli ve tabi ki bu kadar eğlenceli başka bir şehir görmüş olamazsınız. Zaten İzmir’i biliyorsanız ne demek istediğimi anlarsınız ancak ilk kez gidecekseniz de doğru yerdesiniz. En güzel taraflarını gelin hep beraber inceleyelim.

saatkulesi1

Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından 1901 yılında yaptırılan İzmir Saat Kulesi, Alman Konsolosluk binasını da yapan bir mimara yaptırılmış. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesidir. Konak Meydanında bulunan kulenin saati hiç durmadan çalışmaktadır. İzmir’in simgelerinden olan Saat Kulesi tarihi güzelliği ile biliniyor.

25 metre boyunda olan kulenin yapımı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı için yaptırılmıştır. Günümüzde bu güzel şehirde en önemli buluşma noktalarının başında geliyor. Hem meydanın güzelliğini görmüş olursunuz hem de bir gelenek olan saat kulesinin önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın. Sonuçta gezip gördüğünüz şehirlerin en güzel taraflarını yakından görmüş olacak ve anılarına en güzellerini eklemiş olacaksınız.

saatkulesi21

İzmir Saat Kulesini hem kısaca tanıtmış oldum hem de gece çektiğim bu güzel fotoğraf ile size göstermiş oldum. Bence kesinlikle bu keyfi yaşamalı meydan çevresinde gezilecek diğer yerlere de göz atmalısınız.

Related posts

İzmir Agorası

Duygu Tunçer

Alsancak Sevgi Yolu

Duygu Tunçer

İzmir’de Gezilecek Yerler Listesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.