Gezilecek Yerler
İzmir'de Gezilecek Yerler

Kadifekale

İzmir’de bugün gezeceğimiz yer Kadifekale. İzmir’in en güzel tarafı tabi ki tarihe meydan okuyan yapılarıdır. Harekete geçmek ve yılın en güzel şehirlerinden birini yakından tanımak için seçimlerinizi hemen yapmalısınız.

Tercihleriniz içinde yer alan bu güzel sahil şehrinde tarihe meydan okuyan yapı ise Kadifekale! MÖ 3 yüzyılda Büyük İskender’in emriyle Generali Lysimachos tarafından yaptırılmış olan kale, 186 metre yüksekliktedir. Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde onarım görmüş olan ve oldukça geçmişten gelen bir kaledir.

kadifekale2

Kale içerisinde Bizans Döneminden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit kalıntısı da bulunmaktadır. Bugün gezip görebileceğiniz ve hayran kalacağınız farklı bir yapıdır. Helenistik ve Roma dönemine ait sur duvarları da yıkılmak üzere olsa da fotoğraflamakta fayda var. Kesinlikle manzarası mükemmel. Zamanında yapıldığı yer ve kuş bakışı özellikleri ile İzmir’i farklı bir açıdan görmenizi sağlıyor.

İzmir Körfezi manzaralı bir de kafesi bulunuyor. Kesinlikle oturun ve soluklanın. Hem keyifle yeni bir yer tanımış olacaksınız hem de en güzel zamanı manzara izleyerek değerlendirmiş olacaksınız. Kale çevresi bugün modern yerleşim yerleri ile çevrili olsa da yine de surları ve duvarları ile oldukça net seçilebiliyor.

YRM16
YRM16

İzmir gezilecek yerler listesi yapmaya devam ediyoruz. Yarın yine İzmir’de farklı 3 mekan ya da tarihi yapıyı inceleyerek, İzmir planlarını yapmanız için harika seçimler sunacağım.

Related posts

İzmir Kordon Boyu

Duygu Tunçer

Alsancak Sevgi Yolu

Duygu Tunçer

İnciraltı

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.