Karatay Medresesi

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

Karatay Medresesi

Yazar Duygu Tunçer   /     16 Kas, 2016  /     Gittim Gördüm  /     , , , , ,

Konya gezilecek yerler listesi yapmaya devam ediyoruz. Hem keyfini çıkaracağınız bir hafta sonu hem de ruhani açıdan farklı duygular içinde yer almak isterseniz seçimlerinizi yapabileceğiniz doğru şehirde yani Konya’da bulacaksınız kendinizi.

karatay-medresesi1

Konya’da gezip görmeniz gereken yerlerin başında gelen Karatay Medresesi ise geçmişten günümüze gelen tarihi özellikleri ile bilinmektedir. Ziyaret edilebilecek tarihi yapıların başında yer alan Karatay Medresesi, Selçuklu döneminden kalmadır. Karatay ilçesinde yer alan medrese günümüzde Çini Eserler Müzesi olarak hizmet vermekte.

Selçuklu taş işçiliğinin günümüze kadar gelen özellikleri ve ne kadar farklı bir sanat dalı olduğunu görmemizi sağlayan detayları ile sizi konuk edecektir. Yapının içinde yer alan kabartma ve çinileri sayesinde göz alıcı bir görünümü olduğunu siz de fark edeceksiniz.

seb-i-arus

Konya Karatay Medresesi ve çevresindeki daha pek çok yapıyı yakından tanımaya devam edeceğiz. Şimdilerde Şeb-i Arus turları ile ön plana gelen Konya’ya gitmek için en güzel zamanlar geliyor. 7-17 Aralık 2016 tarihlerinde Konya’da farklı bir tura katılmak isterseniz bu dönemi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*