Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Kavala Gezilecek Yerler

Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde aynı adı taşıyan ilin merkezi olan sahil kenti Kavala, Osmanlı Devleti döneminde Balkanlar’ın en önemli merkezlerinden biriydi. Bugün ise Yunanistan’ın en çok ziyaret edilen noktalarının başında geliyor.
Kavala gezilecek yerler ve tatil planları için kusursuz bir seçim olabilir. Yaz tatilinizi farklı bir yerde geçirmek ve yeni kültürler tanımak, yeni lezzetler tatmak isterseniz seçimlerinizi hemen yapmalısınız. Kavala bunun için biçilmiş kaftandır.

Su Kemeri Kavala Yunanistan

Osmanlı döneminden kalma Su Kemeri Kavala’da görebileceğiniz en özel yerler arasındadır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmış bu kemer, tüm ihtişamı ile sizi karşılayacaktır. Altında su yerine arabaların geçtiği günümüzde Kavala’da fotoğraf çekebileceğiniz en güzel yerler arasındadır. Aslında İstanbul Bozdoğan Kemerini anımsatmaktadır.

Panagia

Eski bir şehir olan Panagia, burada görülmesi gereken ilk yerler arasında olmalıdır. Bol yokuşlu sokakları ile harika fotoğraflar çekebileceğiniz yerdir. 1530 yılında İbrahim Paşa adına Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan ancak daha sonra Aziz Nikolai Kilisesi olan yapıyı görmelisiniz. Yapı biraz değiştirilmiş. Kiliseye uygun olarak 1926 yılında minaresi kısaltılıp çan kulesine dönüştürülmüş ve kiliseye çevrilmiş.

Ayrıca burada görebileceğiniz İmaret, 18 kubbeli tipik bir Osmanlı yapısıdır. 2 medrese, 2 mescit ve bir imaret yani düşkünler evinin olduğu tam bir yapıdır. Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından medrese ve aşevi olarak kullanılan İmaret Mısır Hükümeti tarafından alınmış ve şuan Kavalalı bir iş adamı tarafından işletilen oldukça lüks bir otel haline gelmiştir.

Kavala Kalesi

Kavala Kalesine giderken yolda karşınıza ilk çıkan Halil Bey Camii olacaktır. Yapı olduğu gibi duruyor ancak kullanıma ve ibadete kapalı. Ardından kaleye varıyorsunuz ve güzel bir manzara eşliğinde kaleyi gezmeye başlıyorsunuz. Oldukça yüksekte olan bir kale.

Yeni Şehir

Eski şehrin ardından birde yeni şehri gezmek gerekir. Denize oldukça yakın ve tabi ki restoran ve kafeler daha sıklıkta. Özellikle geceye yaklaştıkça tüm şehrin Kavala sahile indiğini siz de görebilirsiniz.
Kavala Plajları

Kavala’nın plajlarını tabi ki gezip görmelisiniz. Eşsiz bir tatil için olmazsa olmazlardan deniz, kum ve güneş vakti gelir. Kalamitsa, Amolfi ve Keramoti plajları en iyilerinden.

Ayrıca bir öneri. Kesinlikle Türkiye Ege bölgesi plajlarından daha ucuz bir plaj olduğu kesin. Tıpkı Meis adasında olduğu gibi yeme içme ve plajlar oldukça uygun fiyatlı.

Related posts

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Kentpark

Duygu Tunçer

Dünyanın En Güzel Metropolleri

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.