Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm Yurtiçi Gezilecek Yerler

Kayseri’nin tüm lezzetlerini tatmalısınız!

Kayseri, düzenli şehir yapısı, dillere destan olan yemekleri ve tabi ki başından karı hiç eksik olmayan Erciyes Dağı ile meşhur olan güzle bir şehre düştü yolumuz.

erciyeskayseri

Kayseri aslında planımızda yoktu. Kapadokya dönüşü yolumuzun diğer tarafında yer alan Kayseri’ye gitme kararı aldık. Aslında itiraf ediyorum bizi çeken tabi ki mantıydı.Kayseri geniş caddeleri, çoğu yeni yapılmaya başlanmış binaları ve kaleleri ile ilginç bir şehir. Gelin biraz Kayseri’yi gezdiğim kadarı ile yakından anlatayım. Kayseri Kalesi, Develi Kalesi, Melikgazi Kalesi ve Akkışla Kalesi geçmişten bugüne kadar gelen kalelerin başında. Şehrin en eski dönemlerinden kalma olan kaleleri bence kesinlikle gezmelisiniz.

kayseri2

Ayrıca Kayseri’nin geçmişine gerçekten ışık tutan yapılar arasında medreseler var. Köşk Medrese, Avgunlu Medresesi, Sahabiye Medresesi, Hacı Kılıç Medresesi ve Hunat Hatun. Hasbek Kadı Kümbeti, Beşparmak Kümbeti, Yaman Dede Camii, Bürüngüz Camii, Gülük Camii, Kara Mustafa Paşa Külliyesi de gezip görebileceğiniz yerler arasında.  Tabi bir de tarihe ışık tutan müzeleri; Kayseri Atatürk Evi, Kent ve Mimarsinan Müzesi, Ahi Evran Müzesi ve Kayseri Arkeoloji Müzesi gezebileceğiniz müzeler arasında. Kocasinan’daki Şeker Gölü, Kapuzbaşı Şelalesi ve Palas Tuzla Gölü ise güzellikleri ile sizi bekliyor.

kayseri

Erciyes Kayak Merkezi ise Kayseri’de uğramanız gereken en güzel yer. Sucuk ekmek yemeli ve bu lezzeti kesinlikle tatmalısınız. Biz Kayseri’ye mantı yemeye gittik. Şehir içinde harika bir yer bulduk kendimize.

alametifarikaAlamet-i Farika isimli restoranda Kayseri’nin en güzel lezzetlerini tattık. Bunlar arasında Şerife sultan mantı, yağlama, içli köfte, kabak tatlısı var. Hepsi de harikaydı ve en güzel tarafı fiyatlarda uygun! Gelirseniz burayı foursquare’den bulabilirsiniz. Adres ve iletişim bilgileri mevcut. Benden birde son tavsiye; Kayseri’den dönüşte sucuk, pastırma ve mantı kesinlikle almalısınız.  Hiçbir şey yerinden alındığı gibi yani orijinali gibi güzel olamaz!

Related posts

Gaziantep Kalesi

Duygu Tunçer

Kıbrıs tatili için en uygun zaman!

Duygu Tunçer

Zincirli Bedesten

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.