Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Konya Gezimizin Bizde Bıraktıkları…

Öyle bir dünya keşfettik ki! İçine girdiğiniz zaman farklı bir yerde olduğunuzu anlıyor, sözlerini okuduğunuz zaman bazen olduğunuz yerden, bazen söylediğiniz sözden utanıyor ama çoğu zaman sadece şükretmeye başlıyorsunuz. Böyle bir giriş yapmak hiç aklımda yoktu ancak son dönemde ailece geçirdiğimiz zor zamanların ardından yeni bir doğuş gibi oldu Konya seyahatimiz.

Yaşanan, yazılan ve şükredilen her şey size en güzel şekilde geri dönüyor bunu görmüş oldum. Bunun için uzun zamandır yazamadığım Konya seyahatimizi yazmak istedim.Sadece bizi değil farklı dilden, dinden insanları da etkilemiş olan yedi yüzyılı aşkın bir süredir ismi anılandır, Muhammed Celâleddîn-i Rumi…

Dünyada pek çok dile çevrilen şiirleri, sözleri ile ilham oldu.

Okurken, size hayatla ilgili pek çok şeyi öğretebilecek, bakış açısı ile hayranlık uyandırandır…

Mevlana’dan Sözler

Şikayetçi, kötü huyludur. İyi huylu şikayet etmez, tahammül eder.

Aşk vadisinde, hiçbir nişane, hiçbir iz yoksa üzülmemeli; çünkü, Hakk’ın lûtfuyla bazen umutsuzluktan bile umutlar doğar. Ey gönül, sakın umutsuzluğa düşme! Allah’tan umudunu kesme ki, bazen can bahçesinde, sögüt ağacının dalı bile hurma verir.

Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.

Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla.Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.

Kaliteli insan işiyle, boş insan kişiyle uğraşır.

Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! İşte orası kaderinin değişeceği noktadır.

İşte bu söz, belki de bizi derinden etkileyen ve yaşadıklarımızın ardından yeniden başladığımızı kanıtlar gibiydi. Okudukça daha da okumak ve asla vazgeçmemek için kızımızın isteği ile Konya’daydık.

Keyifli bir yolculukla başladık Ankara Gar’ından Konya ’ya hızlı tren ile ilk kez seyahat ettik. Oldukça konforlu ve güzel bir yöntem. Eşiminde uzun süre bu hat üzerinde çalışması dolayısıyla bizim için de ilginç bir deneyim oldu. Yapımında görev aldığı yolda seyahat etmiş olduk. Konya’ya indiğimiz zaman karın kapladığı bir şehrin bizi beklediğini fark ettik ve heyecanla başladık rotamızda ilerlemeye.
Öncelikle en güzel lezzetlerden olan Fırın Kebabı yemeye karar verdik. Hacı şükrü ilk adresimiz. Daha önceden buraya gelmiş olan Haldun’un tavsiyesi ile muhteşem bir ziyafet çektik, kesinlikle tavsiyedir. Ardından yolumuz Mevlana’ya çıktı. Başladık gezmeye. Sırası ile ziyaret ettiğimiz yerler burada!

Selimiye Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın inşaatını başlatıp da II. Selim’in tamamlattığı ve Mimar Sinan’ın en kıymetli eserlerindendir. Günümüzde de ibadete açık olan camiyi kesinlikle içini gezip görmelisiniz.

İnce Minareli Medrese

Farklı yapısı ile sizi şaşırtacak olan İnce Minareli Medrese, Alaeddin Tepesinde yer alan ve her yıl pek çok insanın ziyaret ettiği noktaların başında gelmektedir.Mevlana Türbesi

“Gel, ne olursan ol, yine gel” diyen Mevlana’nın şehri Konya’da Mevlana Türbesi gezilecek yerler arasında kesinlikle yer almalıdır. Şeb-i Arus törenleri zamanında da yerli ve yabancı pek çok insanı konuk eden Konya gibi güzel bir şehre geldiğiniz zaman bu farklı noktayı kesinlikle gezip görmelisiniz.

Alâeddin Tepesi

Ruhsal açıdan farklı bir şehirde olduğunu anlayabileceğiniz, Frig, Hellen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında aslında bir yerleşim yeri olan Alâeddin Tepesini gezip görmelisiniz. Konya Selçuk’ta bulunan Alâeddin Tepesi şehrin en yüksek tepesindedir.

Ayrıca daha geniş bir gezilecek yerler listesi yapmak isterseniz Konya Gezilecek Yerler yazıma göz atın!

Konya gerçekten farklı bir şehir. Anadolu kültürünün sizi beklediği, Mevlana’nın varlığı ile farklı hislere bürünebileceğiniz bir şehir. Belki de sadece bu yüzden bile ziyaret edilmeli.

Related posts

Alanya Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Eylül Ayında Gidilecek En Güzel 5 Yer

Duygu Tunçer

Henüz Tatil Planı Yapmadıysanız Buraya Göz Atmalısınız!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.