Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya gezilecek yerler listesi yapmak için doğru yerdesiniz. Gezip eğlenmek ve yeni bir şehir tanımak için seçimlerinizi Mevlana’nın şehrinden yana yaptıysanız doğru bir kara verdiniz. Özellikle Aralık ayı boyunca milyonlarca insanı konuk eden Konya’ya hazır gitmişken Şeb-i Arus törenlerini de izlemelisiniz.  O zaman hadi gelin listemizi de tamamlayarak güzel bir şehir turu planı yapalım.

yerkopru2

Yerköprü Şelalesi

Konya’nın doğal güzelliklerinden olan Yerköprü Şelalasi gezilip görülecek yerler listesinde ilk sırada yer alabilir. Güzel fotoğraflar çekebilir ve bu güzelliğin etrafındaki temiz havayı soluyabilirsiniz.inbasi

İnbaşı Mağarası

Konya Korualan Kasabasında yer alan İnbaşı Mağarası, yıl boyunca aslında yerel halkında çok sık ziyaret ettiği yerlerin başında. Şelalesi, galerileri ve tabi ki doğasının güzelliği ile sizi de büyüleyecek.

meram-baglari1

Meram Bağları

Yaz sıcaklarından bunalmış olan herkesin ortak noktası olan hatta geldiğiniz zaman en güzel kahvaltıyı yapabileceğiniz, en güzel gözlemeleri yiyebileceğiniz yerdir.

kilistra-antik-kenti

Kilistra Antik Kenti ve Kaya Mezarları

Konya’nın Gökyurt Köyünde yer alan ve bu şehrin Kapadokyası denilen noktadır. Şehir merkezine 34 km uzaklıkta ve ulaşımı oldukça kolaydır. Bir zamanlar yaşanmışlıkları ile çok dikkat çeken bir yerdir.

nasreddin-hoca2

Nasreddin Hoca Türbesi

Memleketi Akşehir olan Nasreddin Hoca için yapılmış olan bu türbe, Konya Akşehir’de görülmesi gereken en güzel noktaların başında gelir. Öyle ki türbenin içindeki ölüm yılının ters yazması bile nasıl farklı bir yeri olduğunun göstergesidir.
konya-ataturk-evi

Konya Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Müzesi Konya’daki en güzel noktalar arasındadır. Atatürk’ün en özel eşyalarının yer aldığı ve bu döneme ait evrakların sergilendiği müzedir.

konya-selimiye-camii

Selimiye Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın inşaatını başlatıp da II. Selim’in tamamlattığı ve Mimar Sinan’ın en kıymetli eserlerindendir. Günümüzde de ibadete açık olan camiyi kesinlikle içini gezip görmelisiniz.

medrese

İnce Minareli Medrese

Farklı yapısı ile sizi şaşırtacak olan İnce Minareli Medrese, Alaeddin Tepesinde yer alan ve her yıl pek çok insanın ziyaret ettiği noktaların başında gelmektedir.

karatay-medresesi

Karatay Medresesi

Geçmişten günümüze gelen ve eğitim o zaman ki boyutlarını ve önemini anlayabileceğiniz bir yapıdır. Medrese günümüzde çini eserleri müzesi olarak kullanılmaktadır.

alaeddin-tepesi1

Alâeddin Tepesi

Ruhsal açıdan farklı bir şehirde olduğunu anlayabileceğiniz, Frig, Hellen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında aslında bir yerleşim yeri olan Alâeddin Tepesini gezip görmelisiniz. Konya Selçuk’ta bulunan Alâeddin Tepesi şehrin en yüksek tepesindedir.

mevlana

Mevlana Türbesi

“Gel, ne olursan ol, yine gel” diyen Mevlana’nın şehri Konya’da Mevlana Türbesi gezilecek yerler arasında kesinlikle yer almalıdır. Şeb-i Arus törenleri zamanındada yerli ve yabancı pek çok insanı konuk eden Konya gibi güzel bir şehre geldiğiniz zaman bu farklı noktayı kesinlikle gezip görmelisiniz.

Related posts

Hafta sonu nereye kaçıyoruz?

Duygu Tunçer

Tatile Çıkmadan Önce Bunlara Dikkat Etmelisiniz!

Duygu Tunçer

Bursa Kapalı Çarşı

Duygu Tunçer

1 comment

Emel Çadır 30 Kasım 2016 at 09:52

Nacizane fikir Şeb’i Arus törenleri için önceden bilet almak gerekiyor çünķu yer bulunmuyor fakat orada izlemek muthiş etkiliyor insanı sevgiler Duygu Tuncer

Reply

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.