Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Lizbon Gezilecek Yerler

Portekiz’in en güzel şehri Lizbon! Güzel sokakları, farklı mimarisi, güzel manzaraları ve tabi ki eğlenceleri ile her yıl milyonlarca insanın konuk olduğu şehirdir.

Siz de bu yıl için yurtdışı tur planları yapmak isterseniz tercihlerinizi Lizbon’dan yana yapabilirsiniz. Öncelikli olarak Lizbon sokakları ile gezilecek yerler listenizi yapmaya başlayabilirsiniz. Ardından şimdi vereceğim bilgiler ile en güzel Lizbon turu planını yapmış olacaksınız.

belem-kulesi

Belém Kulesi

16.yüzyılda yaptırılan Portekizli kaşif Vasco de Gama anısını taşıyan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Belém Kulesini gezip görmelisiniz. Tagus Nehri‘nin hemen girişindeki kule korunmak amaçlı yapıldığı için içinde hala eskiden kalma topları göreceksiniz.

São Jorge Kalesi

Lizbon’u izlemek istiyorum derseniz size tavsiye edeceğim en güzle yerdir. Panoramik olarak tüm şehri görebileceğiniz São Jorge Kalesi, M.Ö 5. Yüzyıla dayanan geçmişi ile bilinmektedir.

Jerónimos Manastırı

Lizbon şehrinin önemli simgelerinden olan Jerónimos Monastery, Gotik ve Rönesans tarzları ile sizi de konuk edecektir.

alfama

Alfama Bölgesi

12.yüzyıla kadar dayanan geçmişi ile şehrin en eski noktalarından olan Alfama Bölgesini özellikle yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim.

Santa Justa Asansörü

Baixa ve Bairro Alto bölgelerini birbirine bağlayan asansördür. Yokuşlu ve kot farkı olan şehirde hayatı kolaylaştıran bir yapıdır.

pedro-iv-rossio-meydani

Pedro IV (Rossio) Meydanı

Mitingler, yürüyüşler, büyük etkinlikler ve Boğa güreşlerinin yapıldığı Pedro IV (Rossio) Meydanı, turların vazgeçilmez noktasıdır. IV. Pedro’nun bronz heykeli de burada yer almaktadır.

Keşifler Anıtı

15.ve 16. yüzyıllarda yaptıkları coğrafi keşifler ile tanınan ve Prens Henry başta olmak üzere Vasco de Gama, Magellan, Bartolomeu Dias gibi bilim insanlarının da bulunduğu 30 ünlü ismin heykellerinin yer aldığı anıttır.

25 Nisan Köprüsü

25 de Abril Bridge, Lizbon’un iki yakasını birleştiren harika bir yapıdır. Golden Gate Köprüsü‘nü yapan mühendisler tarafından inşa edildiği için benzerliği oldukça fazladır.

Berardo Müzesi

Berardo Müzesi, modern ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği ve keyifle gezebileceğiniz bir müzedir.

lizbon-katedrali

Lizbon Katedrali

1147 yılında yapılmaya başlanmış ancak depremlerde büyük zarar gördüğü için sürekli tadilattan geçirilmiş olan Lizbon Katedrali, Lizbon’un en eski katedralidir. Gotik ve Barok tarzı mimarinin de bir örneğidir.

Portekiz turları sırasında da gezip görebileceğiniz ve tabi ki kusursuz güzellikleri ile hayran kalacağınız Lizbon gibi güzel bir şehri keşfetmeye şimdi hazırsınız!

Related posts

Türkiye’de Gezilecek Yerler 3

Duygu Tunçer

Yunanistan Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

İki Eylül Caddesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.