Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Lüksemburg Gezilecek Yerler

Lüksemburg Büyük Dükalığı ve aynı ismi taşıyan başkenti Lüksemburg, Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrilmiş topraktır. Batı Avrupa’da denize kıyısı olmayan küçük bir devlet olan Lüksemburg, gezip görebileceğiniz ve keyfini çıkarabileceğiniz bir şehirdir.

Tarihi yapıları ve gizem dolu sokakları ile her tarafını biraz daha merak edebileceğiniz ve araştırdıkça daha çok gidip görmek isteyeceğiniz bir şehirdir. Bunun için bugün günlerden Lüksemburg. Bakalım bu güzle şehirde gezilip görülecek nereler varmış?

Bock Casemates

Lüksemburg’un en çok merak edilen yerlerinin başında gelen, günlük hayatın devam ettiği Bock Casemates! Kayalı bir yükselti olan yer aslında geçmişte savunma amaçlı kullanılmıştır. Kayalık içine inşa edilen ve kayaların oyularak tünellerin yapıldığı yerdir.

Notre-Dame Cathedral

Notre-Dame Cathedral, 20. yüzyılın ilk yarısında genişletilerek bugünkü halini almış olan katedraldir. 1613-1621 yılları arasında Belçika’dan gelen din adamları tarafından inşa ettirilmiş olan katedral, 3 kulesi ile dikkatinizi çekecektir.

Büyük Dük Sarayı

Büyük Dük Sarayı (Grand Ducal Palace), 1572-1795 yılları arasında belediye binası olarak yapılmış, 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından işgal edilerek taverna haline dönüştürülse de daha sonra resmi devlet işlerinin yürütüldüğü saray halini almıştır.

Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi

Paris’teki Louvre Piramidi’ni de tasarlayan Ming Pei’nin imzasını taşıyan yapı, Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi (Mudam Luxembourg Modern Art Museum) 2006 yılında konuklarını misafir etmeye başlamış. 100’e yakın ismin çalışmaları burada sergilenmektedir.

Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi

National Museum of History and Art, 18.-20. yüzyıl arasında Lüksemburglu sanatçılar tarafından yaratılan heykellerin ve tabloların yer aldığı müzedir.

Philharmonie Luxembourg

Philharmonie Luxembourg dev bir konser salonudur. 2005 yılında konserle rile açılışı yapılmış ve oldukça hareketli bir yerdedir.

Adolphe Köprüsü

1900-1903 yılları arasında inşa edilmiş olan Adolphe Köprüsü (Adolphe Bridge), Petrus Nehri üzerinden güvenli geçiş sağlamak amacı ile yapılmış bir yapıdır. 153 metre uzunluğundaki tarihi köprü Lüksemburg’un bağımsızlığını temsil etmektedir.

Neumünster Abbey

1542 yılında yok edilmesinden sonra keşişler tarafından 1606’da inşa ettirilen Neumünster Abbey, halkın sosyal aktiviteler için kullandığı manastırdır.

Luxembourg City History Museum

Orta Çağ mimarisini bizzat görebileceğiniz, 4 binada faaliyet gösteren Luxembourg City History Museum, 17. ve 19. Yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Müzede kent tarihi koleksiyonu ve üst katlarda ise sergi alanları vardır.

Luxembourg City Hall

Lüksemburg’da görülecek yerler arasında son sırada Luxembourg City Hall var. 1838 yılında yapımı tamamlanan Neo-Klasik mimariye sadık olan yapının ne kadar görkemli olduğunu siz de gezdiğiniz zaman anlayabileceksiniz.

Lüksemburg gezilecek yerler listesi yaparak kendiniz için en uygun zamanı istediğiniz zaman planlayabilirsiniz. Size en kusursuz olan turu planlamanızı sağlayacak olan Lüksemburg turu için tercihlerinizi hemen yapmanızı tavsiye ederim.

Related posts

Madrid Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Moskova Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Lefkoşa Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.