Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Lyon Gezilecek Yerler

Fransa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden olan Lyon, Rhône yönetiminin merkezidir. Marsilya ile Paris’in arasında yer alan Lyon, her iki şehre gelindiği zaman mutlaka uğranılan noktalar arasında yer almaktadır.

Lyon gibi eğlenceli ve farklı bir şehri yakından tanımak ve en uygun fiyatlar ile gezip görmek isterseniz tercihlerinizi hemen yapmalısınız. Gitmeden önce Lyon gezilecek yerler listesi yapmak için de doğru adrestesiniz. Hadi o zaman başlayalım.

Vieux Lyon

Tarihi mekanların en çok olduğu noktadır. 4.yüzyıldan kalma yapıları ile oldukça dikkat çekmektedir. Fotoğraf çekmek ve tarihi bir tura katılmak için en güzel yerdir.

Notre-Dame de Fourviere Bazilikası

Notre-Dame de Fourviere Bazilikası (Basilica of Notre-Dame de Fourvière) 1872-1884 yılları arasında yapılmıştır. Tarihi şehrin en yüksek noktasında yer almaktadır. Şehrin manzarasını izleyebilir, ters duran fil” lakabını taktıkları bazilikayı gezip görebilirsiniz.

Parc de la Tete d’Or

Fransa’nın en büyük parklarından birisi olan Parc de la Tete d’Or, 117 hektarlık alanıyla oldukça fazla ziyaretçi kabul eden noktaların başında gelmektedir. Botanik ve hayvanat bahçelerinin yer aldığı bu güzel park sizi bekliyor.

Musee des Beaux Arts de Lyon

Terreaux Meydanı’nda yer alan güzel sanatlar müzesi 17. ve 18. yüzyıllarda manastır olarak kullanılmış olsa da geçmişi Mısır Uygarlığı’ndan modern sanat dönemine kadar uzanmaktadır.

Lyon Cathedral

Lyon Cathedral (Saint-Jean Katedrali), Saint-Jean Meydanı’nda yer almaktadır. 14. yüzyıldan kalma astronomik saati katedralin en çok ilgi çeken yeridir.

Bellecour Meydanı

Bellecour Meydanı (Place Bellecour) istediğiniz saat gezebileceğiniz, 7/24 hep hareketli olan meydandır. “ONLY LYON” yazısının önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Opera National de Lyon

1831’de inşa edilmiş ve 1993’te modernize edilmiş olan Opera National de Lyon, pek çok eserin dünya çapında ilk gösterimlerinin yapıldığı yerdir.

Place des Terreaux

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan, Lyon Güzel Sanatlar Müzesi, Belediye Binası ve Bartholdi Çeşmesi ve daha pek çok mekan ve restoranı içinde barındıran yerdir. Kesinlikle gezmelisiniz.

Fourviere Tepesi

Fourviere Tepesi (Fourviere Hill), Saône Nehri kıyısında yer almaktadır. Notre-Dame de Fourviere Bazilikası tepe üzerinde yer almaktadır.  Eyfel’e rakip olarak inşa edilmiş olan Metalik Kule de burada yer almaktadır.

Rue St Jean

Place St Jean’dan Place du Change’e kadar uzanan yol, Eski Lyon’un en hareketli iki caddesidir. Kafe, restoran ve mağazaları ile ünlüdür.

Kukla Müzesi

16.yüzyılın başında inşa edilmiş Hotel Gadagne’ın binasında bulunan Kukla Müzesi (Musee Gadagne), çocukluk anılarınızı canlandıracak en güzel şeyleri yaşayacağınız noktadır.

Lyon gibi farklı ve güzel bir şehri gezmek için erkenden rezervasyonunuzu yaptırmalı ve kendiniz için en güzel olanları yakalamalısınız.

Related posts

Rodos Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Avrupa’nın en tehlikeli 4 şehri

Duygu Tunçer

Şelale Park

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.