Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Marmaris Gezilecek Yerler

Denizin en güzel mavisi ve doğanın en güzel yeşilini bir arada görebileceğiniz, harika bir cennettir Marmaris. Hayal ettiğiniz tatili bu yıl siz de Marmaris’te yapmak isterseniz, gideceğiniz yer hakkında biraz araştırma yapmalısınız.

Marmaris’te en keyifli tatil seçenekleri aslında erken rezervasyon fırsatları ile karşınıza çıkar. Hem uygun fiyatlı otellere ulaşabilir hem de güzel bir Marmaris turu için planlarınızı erkenden yapmaya başlayabilirsiniz.
Marmaris plajları

Yaz turlarının vazgeçilmezi olan deniz, kum ve güneş üçlüsünü Marmaris plajlarında en güzle şekilde yaşayabilirsiniz. Eğlenceli ve bir o kadar da farklı bir tur planı yapmak için seçimlerinizi Uzunyalı Plajı, Cennet Adası Plajı, Kleopatra (Sedir Adası) Plajı, Boncuk Koyu, Günnücek Plajı ve Orhaniye Kızkumu Plajından yana yapabilirsiniz.

Marmaris Kalesi ve Müzesi

1991 yılından beri Marmaris Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapan Marmaris Kalesinde Knidos, Burgazada ve Hisarönü gibi yerlerden toplanmış buluntular sergileniyor. Milattan önce 2. Bin yılda inşa edilmiş olan harika bir kaledir.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Valide Hafsa Sultan için 1545 yılında yaptırılmış olan Marmaris Kalesi yakınında yer alan Osmanlı eserlerinin en önemlilerinden biridir. . Tarihi mekânda bulunan hediyelik eşya dükkânlarından güzel hatıralık eşyalar alabilirsiniz.

İçmeler

Marmaris’in en meşhur plajlarından biridir. Eşsiz manzarası ile tatilinizi en keyifli şekilde geçirebileceğiniz yerdir.

Turunç

Marmaris’in şirin mahallesi Turunç, merkeze 21 km uzaklıktadır. Marmaris gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer almalıdır. Temiz plajı ve berrak denizi ile meşhurdur.

Selimiye

Marmaris’e 35 km uzaklıktaki Selimiye Türkiye’nin önde gelen yat limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. En taze deniz ürünlerinin tadına burada bakabilirsiniz.

Hisarönü

İri taneli, kırmızı renkli kumları ile ünlü 330 metrelik plajında deniz, kum ve güneş keyfi yaşayabileceğiniz, hatta tekrar ve tekrar gelmek isteyeceğiniz yerdir. İnbükü, Kartal Koyu, Tavşan Adası ve Bencik Limanı’nı kapsayan tekne turlarına buradan katılabilirsiniz.

Kleopatra (Sedir) Adası

Kleopatra Adası yani Sedir Adası Marmaris’in en meşhur adalarındandır. 6. yüzyıla kadar uzanan geçmişi ile bilinir. Gelibolu Köyü’nden kalkan tekneler ile ulaşabileceğiniz Sedir Adası’nda tarihi kule ve sur duvarlarını, tapınak ve kilise kalıntılarını, tiyatroyu ve agorayı kesinlikle gezip görmelisiniz.

Kızkumu

Marmaris’in 30 km batısındaki Orhaniye’de yer alan Kızkumu, Bybassos Krallığı’na ait olduğu düşünülen kale kalıntısının bulunduğu ve Bybassos Kralı’nın kızı için anlatılan efsaneden geldiğine inanılan bu koyu ziyaret etmelisiniz.
Related posts

Tarihi Antep Evleri (Bey Mahallesi)

Duygu Tunçer

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Neden Kutluyoruz?

Duygu Tunçer

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.