Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Mersin Gezilecek Yerler

Akdeniz’in en güzel şehri olan Mersin, en keyifli tatil seçenekleri için belki de tercih edilebilecek yerdir. Akdeniz’in en güzel sahillerine sahip olan Mersin’de güzel bir tatil planlamak isterseniz, Mersin gezilecek yerler listesi yapmalısınız. O zaman hadi gelin Mersin’de gezilecek yerler listesi yapalım, güzel bir tur için hazırlanalım.

Cennet Cehennem Çökükleri

Tabi ki Mersin’de ilk gidilmesi gereken yerlerin başında Cennet Cehennem Çökükleri geliyor. Silifke’nin Narlıkuyu Mahallesi yakınlarında yer alan Cennet Cehennem her yıl milyonlarca turist konuk ediyor. Özellikle cehennem kısmına inerek bir anda yaşayacağınız iklim değişikliğini örmelisiniz. Cennet Mağarası 70, Cehennem Çöküğü ise 128 metrelik derinliğe sahip.Tarsus Ulu Cami

Ramazanoğulları’ndan Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 yılında inşa ettirilmiş olan Tarsus Ulu Cami, Selçuklu ve Osmanlı esintileri taşımaktadır. Tarihi yapıyı gezerken doğu bölümünün mezarları da görebilirsiniz.

Kleopatra Kapısı

Tarsus’un girişinde yer alan Kleopatra Kapısı, kentin antik dönemlerinde inşa edilen ve 1835’de Mısırlı İbrahim Paşa tarafından yıktırılan ihtişamlı şehir surlarından geriye kalandır. Deniz Kapısı adıyla bilinen Kleopatra Kapısı, tarihi önemi nedeniyle bölgeye gelen turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Mersin Marina

Mersin’in belki de en elit en güzel noktası haline gelen Mersin Marina, 21 bin m²’lik alanı içerisinde çocuk oyun alanlarını, alışveriş mağazalarını, kültürel yapıları ve yeme-içme alanları ile bugünün en uğrak noktaları haline geldi.

St. Paul Kilisesi

Tarsus doğumlu olan ve Hristiyanlık inancının yayılması için büyük çaba harcayan din adamından alan St. Paul Kilisesi, Vatikan tarafından 90’lı yılların başında düzenlenen sempozyum ve ayinle daha da meşhur olmuştur. Turistlerin oldukça fazla uğradığı noktalar arasındadır.

Tarsus Şelalesi

5 metre yükseklikten dökülen şelale, Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde kenti su taşkınlarından korumak için akarsuyun yatağının değiştirilmesi sonucu oluşmuş. Ve günümüzde en turistik noktalar haline gelmiştir.

Atatürk Evi Müzesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın 1925 yılında geldiği Mersin’de 11 gün boyunca konakladığı ev bugün müze olarak ziyarete açıktır. 1992’den beri Atatürk Evi Müzesi olarak ziyaretçi kabul eden evde; Anıtkabir’den getirilen eşyaların sergilendiği yapının üst katındaki etnografya bölümünde ise odalar aslına uygun olarak korunuyor.

Ayrıca Mersin hakkında merak ettiğiniz diğer şeyler için Akdeniz’in en güzel sahil şeridi Mersin’de! yazıma göz atmalısınız.
Astım Mağarası

Cennet Cehennem Çökükleri’ne oldukça yakın mesafede yer alan Astım Mağarası, 15 metrelik derinliğe sahip ve spiral biçimli merdivenleri ile astım hastalığına iyi geldiğine inanılarak ziyaret edilen noktadır. 15 °C sıcaklığındaki iç bölümü yüksek nem oranına sahip olduğu için kalp ve tansiyon hastalarının mağaraya girmemeleri tavsiye ediliyor.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulmuş olan Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Kilikya Bölgesi’nin önemli limanlarından birisiydi. M.S. 527 yılına kadar oldukça zenginleşen ve pek çok medeniyetin sınırlarına katmak için yoğun çaba harcadığı kent, bugün “Viranşehir” sınırları arasında yer almaktadır.

 

Related posts

Kıbrıs Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Önemli Şey!

Duygu Tunçer

2017’nin En İyi Plajları

Duygu Tunçer

Sömestir Turları

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.