Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Mevlana Türbesi

“Ne olursan ol, yine gel” sözleri ile ün salmış Mevlana şehri Konya, her yıl özellikle Şeb-i Arus törenleri zamanında pek çok turist konuk ediyor.

mevlana

Konya’nın güzel tarafı şehrin yapısının düzgün, belediyecilik sisteminin ise güzel çalışması olabilir. Konya’ya geldiğiniz zaman etli ekmek yemeden gitmeyin. Bunu da hatırlattıktan sonra şimdi gelin Konya’da gezilecek yerler listesi yapmaya başlayalım. Konya’yı yakından tanıyarak gittiğimiz zaman gezip görebileceğimiz yerleri şimdiden araştırarak en keyifli zamanlar için hazırlanmaya başlayalım.

Mevlana Celaleddin Rumi’nin dergâhı ve 1926 yılından bu yana Mevlana Türbesi olarak milyonlarca ziyaretçi kabul eden bu farklı yapıyı kesinlikle gelip görmelisiniz. Konya’ya geldiğiniz zaman sizi bekleyen duygu yoğunluğunu burayı ziyaret ederek yağamaya başlayacaksınız.

Yıl boyunca dünyanın pek çok noktasından pek çok insanı konuk eden bu özel türbede Osmanlı döneminde yapılan mescit, semahane ve şadırvan bulunuyor. Geldiğiniz zaman buraları da gezip görebilirsiniz.

mevlana1

Sözleri ve yaşamı ile tarihimizin önemli kişiliklerinde biri olan Mevlana’nın söylediği sözleri, yaşam tarzını ve daha pek çok şeyi buraya geldiğiniz zaman anlayacaksınız. Konya gibi özel bir şehirde olduğunuz için de tercihiniz ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz.

Related posts

Eskişehir’i ne zaman gezmelisiniz?

Duygu Tunçer

Yılbaşında gitmeniz gereken 7 ülke!

Duygu Tunçer

Şelale Park

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.