Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Moskova Gezilecek Yerler

Rusya Federasyonu’nun başkenti olan Moskova, Mart 1918’deki devrimden sonra başkent olmuştur. Rusya’nın hem yaz hem de kış sezonu boyunca ne kadar keyifli ve eğlenceli bir yer olduğunu siz de görebilir ve bu keyfi yaşayabilirsiniz.
Rusya’nın en çok ziyaret edilen şehri olan Moskova’yı gelin yakından tanıyalım. Gezilecek yerler listesi yapalım ve bu şehrin ne kadar farklı olduğunu görelim.

Kızıl Meydan

Moskova’nın en ünlü tarihi yapılarının toplandığı meydandır. Festivaller, gösteriler, mitingler ve aklınıza gelebilecek bütün etkinlikler burada yapılır. Kremlin Sarayı, Aziz Basil Katedrali, Lenin Mozolesi, Yeniden Diriliş Geçidi ve Şapeli Kızıl Meydan da görebileceğiniz en güzel ve tarihi yerlerdir.

Kremlin Sarayı

1147 yılında inşa edilen Kremlin Sarayı, 20 kuleli devasa bir kaledir. Moskova’nın tarih boyunca da dini merkezi haline gelmiştir.

Aziz Basil Katedrali

1552’de Moğollara karşı kazanılan zaferin anısına yapılmış olan Aziz Basil Katedrali Rusya’nın dünya çapında sembolü haline gelmiştir. 8 adet küçük şapelin birleşiminden oluşan dini bir komplekstir.

Lenin Mozolesi

Piramit şeklinde gri, siyah ve kırmızı granit taşlarla inşa edilmiş olan Lenin Mozolesi Kızıl Meydan’da sizi bekliyor. Kesinlikle bol bol fotoğraf çekebileceğiniz yerdir.

Puşkin Müzesi

1912’de ünlü mimar Roman Klein tarafından inşa edilen Pushkin Müzesi, Moskova’nın en büyük sanat müzesi olma niteliğini taşımaktadır. Van Gogh, Gauguin, Picasso, Dufrenoy ve Matisse gibi ünlü ressamların değerli çalışmaları burada sizi bekliyor.

Bolşoy Tiyatrosu

1824 yılından bu yana ayakta kalan ve hala aktif olarak kullanılan Bolşoy Tiyatrosu, Rus Neo-Klasik mimarisinin en güzel örneğidir.

Kurtarıcı İsa Katedrali

1839 yılında yapılmış olan beyaz ve altın renkler ile süslenmiş olan dünyadaki en uzun Ortodoks kilisesidir. 2000’de tamamlanan altın kubbesi ile de daha gösterişli bir hal almıştır.

Eski Arbat Sokağı

Moskova’nın en turistik sokaklarından biri olan Eski Arbat Sokağı alışveriş yapabileceğiniz ve hareketli oldukça renkli bir sokaktır.
Moskova metroları

Dünyanın en güzel metrolarından biri olan Moskova metrolarını kesinlikle bu şehre gitmeden önce araştırmalı, metro ağı hakkında bilgi sahibi olmalı ve tabi ki gezip görmek istediğiniz çoğu yere bu metrolar işle gitmelisiniz. Mayakovskaya, Novoslobodskaya, Kievskaya, Ploshad Revolutsii (Revolotion Square), Komsoloskaya ve Belarusskaya ise en ünlü duraklarıdır. Metronun ne ayrıcalığı olabilir ki? Diye soracaksınızdır ancak bunu gidip gördüğünüz zaman anlayabilirseniz.

Related posts

Emitt ile Dünyayı Keşfet

Duygu Tunçer

Bursa Kapalı Çarşı

Duygu Tunçer

En Çok Gidilen Vizesiz Ülkeler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.