Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Münih Gezilecek Yerler

Almanya’nın en büyük üçüncü kenti olan Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra geliyor. Avrupa Birliğinin 12.  en büyük şehrinin nüfusu, 3 milyon aynı zamanda da Bavyera eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir.

Münih gibi tarihi bir şehri gezmeden önce tanımanız gereken ve özellikle bilmeniz gereken birkaç detay var. Görmek istediğiniz en güzel noktaları sizin için yazıyorum. Kendi Münih tur planınızı yapmak isterseniz doğru yerdesiniz. Bakalım siz nasıl bir liste oluşturacaksınız.

Marienplatz

1158 yılından bu yana önemli bir meydan olan Marienplatz, Münih’te görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Münih’in en hareketli noktasıdır. Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı), Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı) ve St. Peter Kilisesi ise burada görebileceğiniz en önemli yerlerin başında geliyor.

Neues Rathaus

1867 ile 1909 yılları arasında yapılmış olan Neues Rathaus yani Yeni Belediye Sarayı, edilmiş. 19. yüzyıl Neo-Gotik mimarisinin güzel örneklerindendir. 43 çan ve 32 figürün yer aldığını göreceksiniz. Kule üzerinde yer alan Glockenspiel adlı bölümde her gün saat 11.00’de bir gösteri gerçekleşir. Özellikle bu saatte burada olmanızı tavsiye ederim.

Altes Rathaus

Altes Rathaus yani Eski Belediye Sarayı, 15. Yüzyıldan kalmadır. 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanan yapının kulesi günümüzde Münih Oyuncak Müzesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır.

St. Peter Kilisesi

Münih’in en eski ve önemli yapısı olan St. Peter Kilisesi (Alter Peter), 11. yüzyılın başlarına kadar dayanan geçmişi ile bilinir. 1327 yılında yaşanan yangın sonrasında kule hariç tüm bina Gotik tarzda yeniden yapılmış ve günümüze gelmiştir.

Frauenkirche

Gotik tarzdaki Frauenkirche (Dom zu Unserer Lieben Frau), 1468-1488 yılları arasında yapılmış ve tarihi özellikleri ile günümüze kadar gelmiştir. 1347 yılında ölen Kral IV. Ludwig’in mezarı da burada yer almaktadır.

Maximilianstrasse

Münih’in en önemli alışveriş caddelerinden biridir. Tabi ki tüm kadınlar burayı sever. Max-Joseph Platz’den başlayan cadde üzerinde pek çok ünlü markayı bir arada bulabilirsiniz.

Nymphenburg Sarayı

1664-1758 yılları arasında Barok tarzda yapılmış olan Nymphenburg Sarayı (Schloss Nymphenburg), Taş Salon, Güzel Kadınlar Galerisi, At Arabaları Koleksiyonu ile İnsan ve Doğa Müzesini içinde barındırır. Ayrıca sarayın bahçesini de gezip görmelisiniz.

BMW Müzesi

Münih’te gezip görebileceğiniz en güzel yerdir. BMW World & BMW Müzesi, Otomobiller, motosikletler ve uçak motorlarının sergilendiği ve Mini Cooper severseniz hayran kalacağınız güzellikleri burada görebileceğinizi bilmelisiniz.

Allianz Arena

Dünyanın en büyük futbol takımlarından FC Bayern München‘in evidir. 2005 yılında açılan ve 66.000 kişilik kapasiteye sahip olan stadyumu sizde gezip görmelisiniz. 10 Euro’ya güzel bir tur satın alabilirsiniz.

Botanischer Garten München biridir. Siz de gördüğünüz zaman hayran kalacaksınız. “Eski Botanik Bahçe” olarak adlandırılan bölüm 1809 yılında açılmış ve günümüze kadar en güzel çeşitleri ile gelmiştir. Her gün açık olan bahçeyi 09.00 ile 17.00 arasında gezebilirsiniz.

Münih turu ve hakkında bilmeniz gereken en güzel detayları siz de araştırarak kendiniz için güzel bir tur planı çıkarabilirsiniz.

Related posts

Irgandı Köprüsü

Duygu Tunçer

Alaçatı Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Balayı için en güzel 5 ada!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.