Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Nevşehir Gezilecek Yerler

Belki de bu güzel ayda gidilebilecek en güzel yerler arasındadır, Nevşehir. Nevşehir gezilecek yerler listesi yapmak ve en keyifli zamanı geçirmek için tercihlerinizi hemen yapmalısınız. Nevşehir kadar güzel ve bir o kadar da özel başka bir yer gelmedi aklıma bugün yazacak.
Baharın tüm enerjisini yaşadığımız bugünlerde güneşin doğuşunu ve batışını en güzel izleyebileceğiniz yerdir, Nevşehir. Güzel bir hafta sonu planı yapmak ve en güzel zamanı geçirmek için Nevşehir hakkında bilmeniz gereken detayları hemen planlamaya başlayabiliriz.

Göreme Açık Hava Müzesi

İlçe merkezine 2 kilometre mesafede yer alan doğal oluşum sonucu meydana gelmiş bir vadinin başında yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’nde şapel, yemekhane, kilise, mutfak, manastır gibi alanlar yer alıyor. Ayrıca müzede göreceğiniz önemli tarihi yapılar arasında; Elmalı Kilise,Yılanlı Kilise, Azize Barbara, Manastır, Aziz Basel Şapeli gelir.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

1964 yılında açılmış olan Hacı Bektaş Veli Müzesi, üç avludan oluşur. Etnografya Müzesi olarak hizmete girmiş olan Hacı Bektaş Veli Külliyesini gezip görmelisiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

85 metre derinliğinde olan yeraltı şehri, oldukça derin ve geniş bir yerleşim yeridir. Sekiz katlı olan Derinkuyu Yeraltı Şehrinde; ahırlar, mutfak, okul ve yemekhane yer alıyor.

Temenni Tepesi

Peri bacaları, kaleler, camiler, kiliseler ve doğal güzellikleri inceleyebileceğiniz Temenni Tepesine kesinlikle çıkmalısınız.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir’e 20 kilometre mesafede yer alan, 8 kattan oluşan, Roma ve Bizans dönemlerinin büyük etkisini görebileceğiniz yerdir, Kaymaklı Yeraltı Şehri.

Ihlara Vadisi

Melendiz Çayı’nın görüntüsüyle birleşen harika bir vadi olan Ihlara Vadisi, adeta kartpostallara konu olacak kadar güzeldir. Vadinin içinde yer alan kiliseleri ziyaret etmelisiniz.
Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi, Avanos – Göreme yolu üzerinde yer almaktadır. Kapadokya Zelve Vadisi’ne çok yakın yer alır. Geçmişte rahipler ve din adamları kayalara oydukları odalarda inzivaya çekilirlermiş.

Zelve Ören Yeri

3 vadiden oluşan Zelve Ören Yeri, 9. ve 13. yüzyıllarda Hıristiyanların hem yerleşim hem de dini merkezi olarak kullanılmıştır.

Related posts

Singapur Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Misi Köyü

Duygu Tunçer

Bursada gezilecek yerler listesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.