Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Ohrid Gezilecek Yerler

Makedonya’nın en büyük sekizinci şehri olan Ohrid, Ohri Gölü’nün kenarında ve Arnavutluk sınırına yakın konumu ile turlarda en çok ziyaret edilen şehirdir. Keyifle gezip dolaşacağınız ve tarihi ile sizi büyüleyecek şehirdir. Tabi ki Osmanlı’nın bir zamanlar hüküm sürdüğü bu topraklarda siz de fırsatları yakalayarak kendiniz için en uygun olan turu planlamalısınız. O zaman geniş Ohrid gezilecek yerleri  inceleyelim.

Ohrid Gölü

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenen Ohrid Gölü 1979 yılından beri özenle korunmaktadır. Manzarası kusursuzdur. Tabi ki aynı isimli şehrin göz bebeğidir.

Ohrid Kalesi

Ohrid Kalesi (Samuel’s Fortress), şehir manzarasını en net görebileceğiniz yerdir. Özellikle güneşin doğulunu ya da batışını burada izleyebilirsiniz.

Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

Sveti Jovan Kaneo Kilisesi‘nin (Church of St. John at Kaneo) 13. Yüzyıla dayanan geçmişi ile size keyifli bir tur sunacaktır. “Before the Rain” filminin çekildiği yer olması ile de çok turist çekmektedir.

St Sophia Kilisesi

St Sophia Kilisesi (Church of St. Sophia), 9. yüzyılda inşa edilmiş olan bir yapıdır. Osmanlı Devleti zamanında yapılan ilaveler ile günümüzdeki halini almıştır.

Ohrid Antik Tiyatrosu

Ohrid Antik Tiyatrosu (Ancient Theatre of Ohrid), mimari yapısı ve mükemmel akustiği ile isminden çok sık söz ettirmektedir. Roma döneminden günümüze kadar gelebilen tiyatroyu kesinlikle gezmelisiniz.

Saint Panteleimon

Saint Panteleimon Kilisesi, Bizans stilini yansıtan yapısı ile şehirde dikkat çekmektedir. Ohrid Gölü ile birlikte görkemli bir manzara sunmaktadır.

National Workshop For Handmade Paper

Kağıdın yapım aşamasından, el yapımı kağıtları ve eski baskı tekniklerini görebileceğiniz Ohrid gezilecek yerler listesinin ilk sıralarını almalıdır.

Robevci House Ohrid

Robevci House, 1863-1864 yılları arasında tamamlanan en önemli ve ünlü yapılarından biridir. Robevci ailesinin bazı eşyaları ile birlikte değerli sanatçıların eserlerini burada bulacaksınız.

St Naum Manastırı

St Naum Manastırı, göl kıyısında yer alan, mimari yapısı ve muhteşem manzarası ile her yıl milyonlarca turisti konuk eden manastırdır. Mozaikler, işlemeler ve resimler ile ünlüdür.

Ohrid Eski Çarşı

Ohrid Eski Çarşı‘da (Old Bazaar), alışveriş severlerin adresidir. Benim gibi gittiğiniz yerden pek çok şey almayı seviyorsanız ve hatıra olarak saklamak istiyorsanız burası tam da size göre.

Bay of Bones Museum

Ohrid’de arkeolojik bir kompleks olan su altı müzesi Bay of Bones ile turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış. Su üzerinde bir platform şeklinde inşa edilen ve açık hava müzesi oldukça başarılı.

Ohrid Evleri

Sokakların hepsi birbirinin aynı, hepsi renkli ve sevimli panjurları ile dikkat çekiyor. Ohrid Evleri, bu şehrin ne kadar farklı bir yapıya sahi olduğunu gösteriyor. Gittiğiniz şehrin doğal yaşamını ve günlük atmosferini yakından tanımak isterseniz tabi ki şehrin sokaklarını gezmelisiniz.

Ohrid turları ile gezip göreceğiniz yerler listesini oluşturduk. Siz de benim gibi tur planınızı kendiniz yapabilir ve gidip göreceğiniz en güzel noktaları önceden araştırarak en keyifli olanı planlayabilirsiniz. Unutmayın yeter ki isteyin, gerisi kolay!

Related posts

Phuket Adası Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Brugge Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Floransa Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.